Miasto o awarii kolektora

Pojawiło się wiele sprzecznych informacji dotyczących awarii kolektora ściekowego. Urząd Miasta wydał komunikat, w którym po kolei opisuje kiedy doszło do uszkodzeń, jakie procedury zostały zastosowane:

Pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się w środę ( 28 sierpnia) w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

Awaria nastąpiła w układzie przesyłowym, który obsługuje nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy (z siedmiu dzielnic – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włochy, a także części Mokotowa). W tunelu położonym około 11 metrów pod dnem Wisły przebiegają dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,60 m każdy. Pierwszy z nich – podstawowy, kolektor A – uległ awarii we wtorek, 27 sierpnia, o godz. 5.50. Przesył nieczystości natychmiast został przekierowany do rezerwowego kolektora B i nie doszło do wycieku nieczystości do Wisły. W środę rano nastąpiła awaria rezerwowego kolektora B. Z tego powodu około godziny 8.00 w środę, 28 sierpnia, rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki.

Zgodnie z procedurami, o zrzucie niezwłocznie zostało powiadomione Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informacje przekazano także mediom i opinii publicznej.

Operator infrastruktury krytycznej jest prawnie zobowiązany do niezwłocznego poinformowania instytucji rządowych w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. A z tą mieliśmy do czynienia w środę, 28 sierpnia, w chwili rozpoczęcia zrzutu nieczystości.

Jakość wody pitnej dla mieszkańców Warszawy jest niezagrożona – ujęcia wody znajdują się powyżej miejsca zrzutu. Czystość wody jest cały czas monitorowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

– Choć sytuacja w Warszawie jest stabilna, a jakość wody dostarczanej mieszkańcom bezpieczna, to skutki uszkodzenia systemu rurociągów mogą być odczuwalne w innych częściach kraju – powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – Niestety wróciliśmy do sytuacji sprzed 2012 roku, kiedy część stołecznych ścieków była odprowadzana bezpośrednio do Wisły.

W tej chwili na miejscu awarii pracują eksperci. – Miejmy nadzieję, że ta sytuacja potrwa jak najkrócej. W tej chwili, tutaj właśnie na miejscu, gdzie doszło do awarii trwają prace, które mają wyjaśnić, co spowodowało tę awarię i jak szybko będzie można ją usunąć – podkreślił prezydent Warszawy. Naprawa kolektora ma najwyższy priorytet.

Oczyszczalnia „Czajka” działa i cały czas odbiera nieczystości z prawobrzeżnej części Warszawy. Zrzut dotyczy ścieków z siedmiu dzielnic.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content