Mieszkanie bez wkładu własnego?

Rząd uruchomił program, który umożliwi zaciąganie kredytów hipotecznych bez wkładu własnego!

Wystartował program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dzięki niemu ma być możliwe zaciąganie kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, który zastąpić ma gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju, program będzie jeszcze modyfikowany.

Gwarancja, o której mowa, dotyczy nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% zaciągniętego kredytu hipotecznego. Co więcej, jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się kolejne dziecko, BGK ma jednorazowo spłacić część kapitału (20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i następnych dzieci).

Kogo obejmie program „Mieszkanie bez wkładu własnego”? Zgodnie z zapowiedzą rządu, dotyczy on osób, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania lub domu (wyjątkiem są rodziny z dwójką lub więcej dzieci).

Kredytobiorca w ramach programu, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może kupić mieszkanie (wraz z jego wykończeniem) albo zbudować dom jednorodzinny (wraz z jego wykończeniem i nabyciem prawa własności działki – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, podkreślając jeszcze, że ustawa nie zawiera dodatkowych warunków do spełnienia, w tym kryterium wieku.

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą mogły udzielać te banki, które zawarły stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. (W chwili publikacji tego artykułu nie wiadomo jeszcze, które to będą banki, ponieważ umowy zaczną być zawierane od 27 maja 2022 roku. Lista będzie dostępna na stronie internetowej BGK.)

Jak poinformowało ministerstwo, program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma być jeszcze modyfikowany. Zmiany będą dotyczyć między innymi limitu ceny za 1 m2 nieruchomości i minimalnej wysokości gwarancji (obecnie jest to 10% wartości).

Ostatnią z proponowanych przez nas zmian jest objęcie spłatami rodzinnymi kredytów o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25% wartości nieruchomości. Zmiana ta ma na celu propagowanie kredytów ze stałą stopą procentową – powiedział Waldemar Buda.

Zapowiadane zmiany mają wejść w życie najpóźniej w styczniu 2023 roku, natomiast gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do końca grudnia 2030 roku. /jn/

Źródło: PAP



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content