Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim!
19 września ruszyła III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka jajnika pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Ambasadorami akcji został znany szerokiej widowni aktor serialu „M jak Miłość” Krystian Wieczorek, z żoną – Marią Wieczorek.
Mężczyźni oczekują od swoich partnerek otwartości w sprawach ich zdrowia intymnego. Chcą wiedzieć, czy chodzą do ginekologa i jakie badania wykonują. Istnieje jednak grupa mężczyzn, którzy są zdania, że zdrowie intymne partnerki to jej sprawa osobista i nie ma potrzeby dzielić się tym tematem.
Rak jajnika każdego roku, po cichu, zabija w Polsce prawie 2 500 tysiąca kobiet.
Nowotwór jajnika to choroba, która niesie w sobie ogromny potencjał dramatu i cierpienia. Związane jest to w dużym stopniu z późną diagnozą tej choroby, najczęściej – w zaawansowanym stadium. Profesor Mariusz Bidziński, wybitny specjalista ginekologii onkologicznej, tegoroczny ekspert kampanii wyjaśnia:
– Nazywany „cichym zabójcą” nowotwór jajnika wywiera pewne piętno. I najgorsze jest to, że on wcale do końca nie jest taki „cichy”. Jest trudny do zdiagnozowania. Kobiety, które chorują na raka jajnika, są najczęściej w okresie menopauzalnym czy pomenopauzalnym. Mogą mieć również i inne schorzenia, w tym dolegliwości żołądkowo-jelitowe. A ponieważ w większości dolegliwości dotyczą właśnie takiego dyskomfortu w obrębie tychże obszarów, m.in. wzdęcia brzucha, jego powiększenie, długimi tygodniami, a nawet miesiącami krążą wśród lekarzy internistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo rzadko trafiają do specjalistów – ginekologów.
Na nowotwór jajnika zapadają kobiety najczęściej po 50. roku życia i znacznie częściej dotyczy to kobiet, których matki chorowały na nowotwór piersi, jelita grubego czy też raka jajnika. Rak jajnika występuje także u kobiet w młodym wieku, dlatego każda kobieta po 20. roku życia powinna raz w roku wykonać badanie USG przezpochwowe czy też przez powłoki brzuszne.
W tym roku dzięki wsparciu Centrum Badań DNA Laboratorium Genetyki Medycznej w Poznaniu, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości dysponować będzie 150 kuponami na bezpłatne testy genetyczne. Żeby dostać się na bezpłatne badanie, należy śledzić fan page organizacji na FB www.facebook.com/kwiatkobiecosci
Dodatkowo, dwa oddziały warszawskich sieci POLMED, przy ulicy Grzybowskiej i Wołoskiej w Warszawie (www.polmed.pl) zaproszą kobiety 3.10.2017 r. na specjalną akcję, tzw. drzwi otwarte, podczas których pierwsze 50 kobiet będzie mogło bezpłatnie wykonać usg przezpochwowe. Kolejnych 50 otrzyma możliwość wykonania tego badania w warszawskich placówkach POLMED z 40% zniżką.
Ambasadorzy akcji Krystian i Maria Wieczorek, w środku Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości