Model prognostyczny epidemii – szczyt zachorowań około 20 kwietnia?
Spółka ExMetrix, która zajmuje się prognozami gospodarczymi i społecznymi opracowała model prognostyczny epidemii koronawirusa w Polsce. Wynika z niego, że liczba zakażonych SARS-CoV2 wyniesie około 9 tysięcy i nastąpi to w okolicach 20 kwietnia, więc za niespełna miesiąc.
Jak wyjaśnia ExMetrix, „najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie 28.03.2020 – 08.04.2020 (między 25 a 35 dniem epidemii). Po 8 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia.”
Opis jest dość szczegółowy, dotyczy najbliższych już dni, więc zobaczymy na ile zacznie się sprawdzać. Jak powstał model?
– W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji – mówi Zbigniew Łukoś Prezes ExMetrix. – Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii. Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji ( sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).
Najważniejsze: przy budowie modelu założono, że kraje, które były brane pod uwagę przy analizach, nie modyfikowały sztucznie statystyk dotyczących zakażeń SARS-CoV2.
ExMetrix to spółka tworząca nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania. ExMetrix to system do analizy danych wykorzystujący najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Aartificial Intelligence. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS.
Źródło: ExMetrix