Mój mąż, z którym od kilku lat jestem w separacji faktycznej, ale nie mam rozdzielności majątkowej,
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Mój mąż, z którym od kilku lat jestem w separacji faktycznej, ale nie mam rozdzielności majątkowej, został skazany wyrokiem karnym, w którym Sąd orzekł obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego. Czy egzekucja nawiązki może odbyć się z majątku wspólnego?
Zgodnie z art. 28 kkw (Kodeks karny wykonawczy) orzeczone w stosunku do jednego z małżonków, pozostających we wspólności majątkowej, kary grzywny, nawiązki i należności sądowe w pierwszej kolejności zaspokajane są z majątku osobistego skazanego oraz m.in. z wynagrodzenia za pracę lub za inne usługi świadczone przez niego osobiście.
W przypadku gdy egzekucja z ww. źródeł okaże się nieskuteczna to może być prowadzona z majątku wspólnego małżonków.
Jednakże w takim przypadku małżonek skazanego może żądać ograniczenia lub wyłączenia spod egzekucji majątku wspólnego lub niektórych jego składników, jeżeli skazany nie przyczynił się lub przyczynił się w stopniu nieznacznym do powstania tego majątku albo do nabycia określonych jego składników lub jeżeli zaspokojenie z majątku wspólnego tych należności jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Ponadto, egzekucja z majątku wspólnego jest niedopuszczalna w razie skazania za przestępstwo, którym pokrzywdzony jest małżonek skazanego albo osoby, w stosunku do których małżonek ten obciążony jest obowiązkiem alimentacyjnym.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi