Mural, neon i portal z historią Wawra – dzielnica świętuje 70-lecie przyłączenia do Warszawy

Najmłodsi mieszkańcy Warszawy nawet nie wiedzą, że kiedyś Wawer nie był częścią stolicy. Został przyłączony do Warszawy w 1951 r., a kolejna ciekawostka to fakt, że w latach 1960-1994 obszar Wawra stanowił część dzielnicy Praga-Południe.

W tym roku mija 70 lat od przyłączenia Wawra do Warszawy i z tej okazji Urząd Dzielnicy wprowadził sporo nowości, aby ułatwić komunikację z mieszkańcami i przypomnieć im lokalną historię.

Wprowadzony został m.in. znak graficzny #mójWawer, w ramach projektu powstał nowy portal www.mojwawer.pl opowiadający historię Wawra, pokazujący jego naturalne i charakterystyczne miejsca. Na budynku urzędu dzielnicy pojawił się również neon nawiązujący do warszawskiej historii neonów.

Jest też nowy mural, w którym zawarte zostały wszystkie elementy ważne dla mieszkańców, ujęte w postaci symbolicznej mapy. Mapa przedstawia podział na 12 osiedli, a w nich lasy, zwierzęta, świdermajery, rodziny oraz takie budynki jak Centrum Zdrowia Dziecka, Kościół w Zerzniu i Kulturoteka w Falenicy. Jego odsłonięcie odbyło się w poniedziałek, 21 czerwca. Miejsca, które zaznaczono na mapie nie są przypadkowe.

Zapytaliśmy z czym kojarzy się mieszkańcom Wawer. Najczęściej pojawiała się zieleń, pociągi, natura, osiedla, Centrum Zdrowia Dziecka, świdermajery. Właśnie na tych symbolach oparta została nowa identyfikacja graficzna dzielnicy, więc znalazły się też na muralu. – tłumaczy burmistrz Norbert Szczepański.

Gdzie zobaczymy nowy mural? Znajdziemy go na południowej ścianie budynku urzędu, czyli dokładnie na przeciw muralu namalowanego przez Dawida Ryskiego przy Żegańskiej 2C.

Murale są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni miejskiej, a te wawerskie mają podkreślać tożsamość wawerczyków, którzy mieszkają tu od pokoleń, a także prezentować charakterystykę dzielnicy nowym mieszkańcom. Oba murale wykonane zostały przy użyciu farb fotokatalitycznych, które pomagają oczyszczać powietrze z tlenku azotu i innych szkodliwych substancji – podkreśla Aleksandra Słowińska, rzecznik Urzędu Dzielnicy Wawer.

  

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content