Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy OC i AC?
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest ubezpieczenie samochodu. Polisa OC jest obligatoryjna wobec wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Niemniej warto pomyśleć również o ubezpieczeniu Autocasco (AC). Wśród bogatej oferty ubezpieczeniowej znajdziesz wiele produktów, które różnią się od siebie przede wszystkim wysokością składki oraz zakresem ubezpieczenia. Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepszą polisę OC i AC.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy OC i AC?
Jak wspomnieliśmy – posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkowe. Wielu kierowców decyduje się jednak również na dodatkową polisę, czyli ubezpieczenie Autocasco.
Na rynku dostępne są różne oferty ubezpieczenia. Nasuwa się pytanie: która polisa będzie najlepsza? Każdemu właścicielowi pojazdu zależy na tym, aby wysokość składki ubezpieczenia OC i AC była korzystna, a przede wszystkim proporcjonalna do zakresu ubezpieczenia.
Trzeba także pamiętać, że wysokość składki zależy od wielu czynników (takich jak wiek kierowcy, brak stłuczek w przeszłości, ale także rodzaj pojazdu czy miejsce zamieszkania kierowcy).
Przy wyborze ubezpieczenia OC warto korzystać z dostępnych w sieci narzędzi, dzięki którym można porównać ubezpieczenia OC na https://www.wowpolisa.pl/. Takie przejrzyste zestawienie różnych ofert pomoże wybrać tę polisę, która najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom. Korzystając z kalkulatora OC AC dowiesz się, jaką zapłacisz składkę.
Ubezpieczenie samochodu – najważniejsze zagadnienia
Wybierając polisę, zwróć uwagę na takie kwestie jak:
- Kwota ubezpieczenia – jeśli chodzi o OC, to obowiązuje minimalna kwota, określona przepisami prawa (Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Koniecznie przyjrzyj się tej kwestii, zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem. Kwota ubezpieczenia OC i AC określa maksymalną wysokość odszkodowania, które wypłaci ubezpieczyciel w razie wypadku.
- Wyłączenia odpowiedzialności – są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Są one wyszczególnione w OWU (Ogólne Warunku Ubezpieczenia). Do najczęstszych wyłączeń należy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
- Ubezpieczenie szyb – to dodatkowa opcja do polisy AC. W razie wystąpienia uszkodzenia ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy szyb.
- Ubezpieczenie assistance – zwróć uwagę, jaki zakres pomocy oferuje ubezpieczyciel w razie awarii lub wypadku na drodze.
- Okres ubezpieczenia – ta kwestia zależy od twoich preferencji. Aby nie musieć zbyt często przedłużać polisy, możesz zdecydować się na dłuższy okres ubezpieczenia.
- Sposób płatności.
- Promocje – bardzo często towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje korzystne promocje. Warto się zorientować, która oferta jest najlepsza pod tym kątem.
Formalności związane z ubezpieczeniem OC i AC po zakupie samochodu osobowego
Na temat ubezpieczenia niezarejestrowanego auta sprowadzonego z zagranicy przeczytasz tutaj: https://www.wowpolisa.pl/p/ubezpieczenie-oc-niezarejestrowanego-auta/82.html. Po zakupie każdego samochodu musisz zadbać o ubezpieczenie OC. Możesz, ale nie musisz kontynuować polisy poprzedniego właściciela. Możesz wybrać zupełnie inne towarzystwo ubezpieczeniowe.
Oto kilka najważniejszych kroków:
- Na początek musisz wybrać ubezpieczyciela – w tym celu skorzystaj z narzędzi, takich jak porównywarka OC AC i kalkulator ubezpieczenia OC i AC.
- Złóż wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia.
- Pamiętaj o dostarczeniu wszelkich niezbędnych dokumentów, których ubezpieczyciel wymaga do zawarcia umowy ubezpieczenia.
Nie musisz składać wniosku osobiście, czyli w siedzibie ubezpieczyciela. Możesz wysłać dokumenty tradycyjną pocztą lub skorzystać ze strony internetowej ubezpieczyciela. Kupując ubezpieczenie OC online, można często liczyć na korzystniejsze oferty.
Artykuł sponsorowany