Na Targówku powstał „Budzik”
Fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk, która od 20 lat pomaga pacjentom, którzy zapadli w śpiączkę, zakończyła budowę kliniki dla dorosłych. Nowy „Budzik” kosztował ponad 50 milionów złotych, a powstał przy Szpitalu Bródnowskim, na działce należącej do samorządu województwa. Pierwsi pacjenci trafią do niego już w marcu, a 8 grudnia odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi z okazji zakończenia prac budowlanych.
Pieniądze na budowę kliniki pochodziły głównie z dotacji z Funduszu Sprawiedliwości i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także ze środków własnych fundacji „Akogo?” oraz z Fundacji Orlen. Najwięcej, bo ponad 40 milionów złotych, przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach konkursu Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ten gromadzi środki z sądowych nawiązek i wspiera inicjatywy służące ofiarom przestępstw czy wypadków drogowych. Projekt stworzenia „Budzika” dla dorosłych zwyciężył w konkursie Funduszu Sprawiedliwości na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.
Kamień milowy dla Fundacji, duma dla dzielnicy
– Dla mnie, jako burmistrza tej dzielnicy, jest to powód do dumy i satysfakcji, że właśnie tu, na Bródnie powstaje taka, ze wszech miar potrzebna, inwestycja – mówiła podczas uroczystości Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz Targówka.
Warto podkreślić, że co roku w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada kilkaset osób, w tym trzykrotnie więcej dorosłych niż dzieci.
– To bardzo ważny dzień. Klinika „Budzik” dla dorosłych jest kolejnym kamieniem milowym na drodze naszej Fundacji. Kiedy 20 lat temu zaczynaliśmy, w Polsce nie było praktycznie żadnego systemu wsparcia dla pacjentów w śpiączce i ich bliskich. Wtedy stało się oczywiste, że przed nami ważne zadanie – klinika „Budzik”. Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie tej ważnej, dla dorosłych osób w śpiączce, placówki medycznej – powiedziała Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji „Akogo?”.
Jak wygląda „Budzik”?
Klinika „Budzik” dla dorosłych w Warszawie została zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”, który od 9 lat funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 m². Dorośli pacjenci w stanie śpiączki po urazach neurologicznych otrzymają w nim pomoc. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych.
„Budzik” będzie wyposażony w 17 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Większość aparatury jest już na miejscu i w najbliższym czasie będzie instalowana. Klinika zakupiła też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Będzie również nowoczesny sprzęt multimedialny i sensoryczny.
Szpital Bródnowski wesprze nową klinikę
Atutem „Budzika” ma być sąsiedztwo Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.
– Jestem głęboko przekonana, że w miarę bieżących możliwości szpitala to, co jest siłą naszego ośrodka – nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz zespół wybitnych specjalistów – będzie wsparciem dla powstającej kliniki. Liczę zatem na korzyści dla obu jednostek, a przede wszystkim na jeszcze lepszą i szerszą ofertę pomocy pacjentom – podkreśliła Teresa Maria Bogiel, prezes Szpitala Bródnowskiego.
Źródła: UMWM, Fundacja „Akogo?”, Mieszkaniec
Zdjęcia: UMWM
/EKZ/