Największy kolektor retencyjny w stolicy niemal gotowy

Największy kolektor retencyjny w stolicy niemal gotowy

Wzdłuż Wisłostrady powstaje kolektor Wiślany – największy tranzytowo-retencyjny kolektor ściekowy w Warszawie. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku.

Kolektory retencyjne mają zapobiegać zalewaniu ulic i podtopieniom spowodowanymi nagłymi, intensywnymi deszczami. Och zadaniem jest czasowo magazynować nadmiar wód opadowych i roztopowych, które po ustaniu opadu zostaną bezpiecznie skierowane do oczyszczalni ścieków. Takie rozwiązanie pozwoli również ograniczyć uruchamianie się tzw. przelewów burzowych do Wisły.

Kolektor Wiślany – charakterystyka i aktualny etap prac

Kolektor Wiślany, który powstaje wzdłuż Wisłostrady, będzie miał ponad 9 km długości i pojemność ok. 50 tys. m3, co jest porównywalne z pojemnością 13 basenów olimpijskich. Będzie to więc największy kolektor tranzytowo-retencyjny w stolicy. Budowa kolektora Wiślanego to inwestycja o ogromnej skali – na zasadniczym odcinku jego średnica wewnętrzna ma 3,2 m. Biorąc pod uwagę parametry, to największy budowany tego typu rurociąg w tej części Europy.

Inwestycja realizowana jest od końca 2020 roku. Zakończono już budowę samego kolektora. do wykonania zostały jeszcze m.in. instalacje technologiczne, budowa pompowni i komór połączeniowych. Zakończenie prac planowane jest na przełom I i II połowy przyszłego roku.

Wykonawcą inwestycji Wodociągów Warszawskich jest firma Budimex.

Pozostałe kolektory w Warszawie

Poza budową kolektora Wiślanego, Wodociągi Warszawskie realizują również dwie podobne inwestycje – kolektory Lindego Bis i Mokotowskiego Bis. Te zadania są również na zaawansowanym etapie i powinny zakończyć się w 2024 r. Razem z oddanym w 2020 r. zbiornikiem retencyjnym na terenie Zakładu „Czajka” wszystkie trzy nowe kolektory zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m3.

Powyższe inwestycje to część realizowanego od lat programu inwestycyjnego związanego z rozwojem i modernizacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Projekt związany jest z potrzebami rozwijającej się stolicy i dynamicznymi zmianami klimatu. Tylko w ostatnich czterech latach spółka MPWiK przeznaczyła na inwestycje ponad 3 mld złotych.

Źródło i foto: Urząd m.st. Warszawyerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content