Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Pradze

Przemarsz Szlakiem Miejsc Kaźni „Żołnierzy Wyklętych” ruszy 1 marca o godz. 13 sprzed dawnej siedziby NKWD, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Sierakowskiego 7. W taki sposób Praga-Północ uczci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rozpoczęcie obchodów planowane jest na godz. 12.45 w Szkole Podstawowej nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W programie znalazły się tu: wystawienie warty pod tablicą patrona szkoły, rozpoczęcie oraz przedstawienie planu przemarszu, a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

– O godz. 13 przy ul. Sierakowskiego 7 zaplanowano wystawienie warty, wypowiedź historyka oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy – zapowiada burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski. – W tym miejscu znajdowała się siedziba NKWD w latach 1944 -1946, a następnie Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1946 – 1954 – dodaje.

W taki sam sposób o godz. 13.20 dzielnica uczci Żołnierzy Wyklętych przy tablicy pamiątkowej na rogu ul. Jagiellońskiej i al. Solidarności (Liceum Władysława IV, dawny Trybunał Wojskowy Armii Czerwonej), o godz. 13.45 – w Izbie Pamięci Strzelecka 8 (dawna Kwatera Główna NKWD w Polsce następnie WUB), a o godz. 14.00 – przy ul. 11 Listopada 68 (Wojskowy Trybunał Wojenny).

– Przemarsz zakończy się przy Pomniku ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956 przy ul. Namysłowskiej – zapowiada burmistrz Jeżewski. – Tam zaplanowaliśmy m.in. odśpiewanie hymnu i przemówienia okolicznościowe.

Przemarszowi będzie towarzyszył odrestaurowany pojazd z okresu konspiracji, będą też pieśni o tematyce żołnierskiej. Wśród maszerujących znajdą się też rekonstruktorzy w strojach lub umundurowaniu z czasów konspiracji.

O godzinie 17:00 w Izbie Pamięci przy Strzeleckiej 8 odbędzie się Msza Święta w intencji zamęczonych i zamordowanych.

/UD Praga Północ/


Żołnierze wyklęciżołnierze niezłomnipolskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. 

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Powszechnie się uznaje, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii i gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej. Na ich sytuację miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

/pl.wikipedia.org/



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content