Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych

Wszystkim Niezłomnym Żołnierzom winniśmy jesteśmy pamięć

Od 10 lat w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Ta data nie jest przypadkowa. Wybrano ją na święto państwowe, bo wiąże się z wyrokiem śmierci wykonanym na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca jest zatem dniem wyjątkowo ważnym i symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia i tak naprawdę dla nas wszystkich, bo przecież właśnie „Żołnierzom Wyklętym” zawdzięczamy dzisiejszą Polskę.

I jak pisał Zbigniew Herbert…

Wszystkim Niezłomnym Żołnierzom winniśmy jesteśmy pamięć

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać”

Uroczystości związane z obchodami trwają w całym kraju. Pamięć o Wyklętych uczcił też grochowski areszt, który przy każdej okazji stara się podkreślać znaczenie historii i patriotyzmu w życiu każdego z nas, ucząc tym samym osadzonych postaw obywatelskich i patriotycznych.

Zarówno skazani jak i funkcjonariusze Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów mogą oglądać wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”.

Wystawa jest poświęcona pamięci żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR – mówi ppor. Ewa Smolińska, rzecznik prasowy aresztu i przypomina ustawę, która wprowadziła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Warto się z nią zapoznać:

USTAWA z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się, co następuje:

Art. 1.
Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Art. 2.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.

Art. 3.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content