Narodziny wikunii w warszawskim ZOO
Stołecznemu ogrodowi zoologicznemu przybył nowy lokator. Jest nim mały samczyk wikunii. Maluch przyszedł na świat 10 sierpnia 2022 roku po godzinie 16.00. I to na oczach zwiedzających! Ale pod czujnym okiem opiekunów. Niemal zaraz po porodzie, stanął na nogi i spożył swój pierwszy posiłek, w postaci matczynego mleka. Rodzicami samczyka są Kim i Freya.
Wikunia Andyjska
Wikunie andyjskie (Vicugna vicugna), znane dawniej również jako wigonie, należą do ssaków parzystokopytnych, należących do rodziny wielbłądowatych (Camelidae). Są najmniejszymi przedstawicielami tej rodziny, ponieważ masa ciała dorosłych osobników wynosi tylko 34-45 kg, czyli tyle ile waży duży pies. Zwierzęta te są roślinożerne.
Ojczyzną wikunii jest Ameryka Południowa, gdzie zwierzęta te żyją na stokach Andów w małych grupach rodzinnych. Są doskonale przystosowane do surowego klimatu, jaki panuje na stepowych płaskowyżach na wysokości 3500-5750 m n.p.m., gdzie można je spotkać. Ich ciała porośnięte są grubą warstwą wełny, która cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Wytwarza się z niej odzież, jednakże wyroby z wełny wikunii zalicza się do towarów luksusowych. Nie tylko ze względu na właściwości surowca z jakich się je wytwarza, ale również dlatego, że wikunie są zwierzętami dzikimi.
Co ciekawe, gatunek ten jest protoplastą udomowionych alpak. Obydwa gatunki różnią się od siebie wyglądem, umaszczeniem i zachowaniem. Wikunie są od alpak nieco smuklejsze, ich sierść jest cieńsza, a umaszczenie beżowe z jasnopłowym brzuchem (alpaki występują w ponad 22 kolorach). Ponadto w przeciwieństwie do alpak, wikunie są nieufne i płochliwe.
Wizerunek wikunii został umieszczony w herbie Peru, a 15 listopada ogłoszono Dniem Wikunii. /jn/
Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Wikipedia
Foto: Emilia Gryziecka (Equine & Animal Art)