Narodziny żółwia i urodziny słonia

https://mieszkaniec.pl/wp-content/uploads/2023/02/slon-leon-foto-ZOO-Warszawa.jpg

Sporo się ostatnio dzieje w warszawskim ZOO. Nie tak dawno pisaliśmy o 6. urodzinach żyrafy Malawi, narodzinach źrebięcia konia Przewalskiego i nowym mieszkańcu akwarium morskiego, orleniu plamistym, a już dotarły do nas informacje o wykluciu się żółwia wężoszyjego i 22. urodzinach słonia Leona.

Mały żółw wężoszyi

Żółwiątko wykluło się w czwartek, 19 stycznia 2023 roku, po około 3-miesięcznej inkubacji. Jednak dopiero teraz pracownicy warszawskiego ZOO ogłosili ten fakt – najpierw chcieli się upewnić, że z maluchem wszystko jest w porządku. Zwierzak jest zdrowy, ma dobry apetyt i rośnie pod czujnym okiem opiekunów. Niestety, w tej chwili nie można go jeszcze oglądać.

Narodziny żółwia wężoszyjego McCorda, nazywanego fachowo chelodyną rotiańską (Chelodina mccordi), to naprawdę duży sukces hodowlany stołecznego ogrodu zoologicznego. Gatunek ten jest bowiem krytycznie zagrożony wyginięciem, do czego niestety przyczynił się człowiek. Jego ojczyzną jest wyspa Roti w Indonezji, gdzie zasiedla bagna, płytkie jeziora eutroficzne, pola ryżowe i rowy melioracyjne.

W stołecznym ZOO mieszka stadko tych gadów, składające się z czterech samców i dwóch samic, które przyjechały do Polski z ZOO w Rotterdamie (samce i jedna samiczka) oraz z Dierenpark Amersfoort w Holadii (druga samica). Zwierzaki są bardzo aktywne, ciągle zainteresowane zarówno zwiedzającymi obecnymi za szybą, jak i opiekunem.

22. urodziny słonia Leona

W sobotę, 4 lutego 2023 roku największy warszawiak, czyli słoń Leon kończy 22. rok życia! Impreza urodzinowa odbyła się jednak już w piątek, 3 lutego. Był tort i prezenty, a także konkursy i nagrody dla gości jego słoniowatości.

Od 3 do 5 lutego można przynosić Leonowi prezenty urodzinowe, które należy zostawiać w koszu znajdującym się przy budynku słoniarni. Mile widziane są:

  • fistaszki lub pestki dyni, oczywiście w rozmiarze XXL (jedynie w oryginalnych opakowaniach),
  • dżemy,
  • soki malinowe,
  • herbaty owocowe w torebkach,
  • galaretki owocowe w torebkach,
  • wiórki kokosowe.

Leon urodził się w 2001 roku w Tel Awiwie, a do Warszawy przyjechał w 2003. Warto wiedzieć, że nasz solenizant jest słoniem afrykańskim. Przedstawiciele tego gatunku są największymi i najcięższymi zwierzętami lądowymi, żyjącymi obecnie na Ziemi. Samce dorastają nawet do 4 metrów wysokości i mogą ważyć 6000-10000 kilogramów!

Narodziny żółwia i urodziny słonia

/JPN, Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec/

Źródło i foto: Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawieerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content