Narodziny źrebięcia konia Przewalskiego w warszawskim ZOO
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie przyszło na świat źrebię konia Przewalskiego. Mała samiczka jest córką sześcioletniej Primy, która również urodziła się w warszawskim ZOO. Ojcem źrebięcia jest 10-letni Lars – ogier, który przyjechał do Polski z Augsburga w styczniu 2021 roku. Poród przebiegł bez komplikacji, a urocza klaczka dzielnie biega u boku mamy.
Konie Przewalskiego
Narodziny tego źrebięcia to duży sukces hodowlany. Koń Przewalskiego (Equus przewalskii) jest bowiem gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Zwierzęta te licznie zamieszkiwały niegdyś stepy i półpustynie Azji Środkowej. Niestety, zostały wytępione już w latach 60. XX wieku. Ostatnie dzikie konie widziano w Mongolii w 1969 roku.
Na szczęście dzięki programom hodowlanym prowadzonym przez ogrody zoologiczne w Europie, Azji i Ameryce Południowej udało się zachować ten gatunek, a nawet ponownie wprowadzić go do naturalnego środowiska. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) na początku 2008 roku łączna liczba wszystkich żyjących osobników wynosiła 1872 sztuki, w tym mniej niż 50 dorosłych osobników przebywało na wolności.
Konie Przewalskiego z wyglądu przypominają konie domowe, tyle że mają krótką stojącą grzywę. Ich sierść jest rdzawa na grzbiecie i bokach oraz żółtobiała na brzuchu. Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna pręga. Ich nogi są pręgowane do wysokości mniej więcej kolan. Zimą sierść jest dłuższa i gęściejsza.
Przedstawiciele tego gatunku dorastają do 125-145 cm wysokości w kłębie i ważą około 200-300 kg, przy czym klacze są mniejsze od ogierów.
/JPN/
Źródło: Warszawskie ZOO, Wikipedia
Foto: Warszawskie ZOO