Nastolatku nie jesteś sam

Dwa lata po zabójstwie w szkole przy ul. Króla Maciusia na Marysinie Wawerskim, dzielnica wciąż nie otrząsnęła się po tragedii. Jak przez ten czas władze Wawra zadbały o potrzeby psychiczne młodzieży?

Miesiąc temu Emil B., który w maju 2019 r. zamordował w szkole przy ul. Króla Maciusia 16-letniego Kubę, usłyszał wyrok 25 lat więzienia i 150 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego nastolatka. W toku śledztwa, dotyczącego tej bulwersującej sprawy, ustalono, że 15-letni wówczas sprawca, kiedy zaatakował rok starszego kolegę, był pod wpływem substancji psychoaktywnych. Teraz odpowiadał przed sądem jak dorosły.

Od tej tragedii, która wstrząsnęła całą Warszawą, minęły niemal dwa lata. Pamięć o niej jest wciąż żywa w wawerskich szkołach i w całej dzielnicy. Czy ten czas wykorzystano w jakikolwiek sposób, by w przyszłości zapobiec podobnym nieszczęściom? Na jaką pomoc mogą dzisiaj liczyć młodzi ludzie w Wawrze, którym życie zaczyna wymykać się spod kontroli?

W placówkach oświatowych sporo się dzieje – prowadzone są cyklicznie programy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem psychicznym. Dużą wagę przywiązuje się do tego nawet już w przedszkolach, gdzie maluchy w przystępny dla nich sposób mają zajęcia, dzięki którym m.in. poznają emocje.

W szkołach oczywiście wygląda to inaczej, bo dotarcie do młodzieży wymaga odpowiedniego języka i formy. Są to np. świetnie wszystkim znane i uwielbiane przez młodzież „Loesje” (krótkie slogany z pozytywnymi hasłami, które umieszczane są przestrzeni publicznej przez tę organizację rodem z Holandii). 5 tys. naklejek, 150 plakatów z hasłami: „Nie wierz wszystkiemu, co ci się myśli” czy „Ale kim ja jestem, żeby wątpić w siebie”, które pojawiły się w wielu miejscach dzielnicy, na pewno trafiły do wielu młodych ludzi. Ta akcja odbyła się przy okazji Dnia Zdrowia Psychicznego. Organizowane są też warsztaty z asertywności, treningi pozytywnego myślenia, jest praca z emocjami.

Urząd Dzielnicy Wawer nawiązał też współpracę z Fundacją Instytut Edukacji Pozytywnej, w ramach której prowadzone jest wsparcie dla rodziców, uczniów i nauczycieli. Jest specjalna platforma internetowa https://wawer.instytutep.pl/, na której odbywają się spotkania on-line, z niej można też pobrać wiele przydatnych materiałów.

Uczniów i nauczycieli wspiera również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 17 przy ul. Żegańskiej 1A, której specjaliści na co dzień są dostępni również w wawerskich szkołach, a także Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, gdzie można znaleźć zarówno indywidualną psychoterapię dla dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci, terapię rodzinną czy grupową – oferta pomocy jest naprawdę szeroka, wystarczy zadzwonić i przedstawić swój problem (tel. 22 277 11 98). 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content