Nie rezygnuj z życia!
Na warszawskich mostach pojawiły się tabliczki informacyjne z wyjątkowym hasłem „Nie rezygnuj z życia”. To przesłanie ma pomóc osobom będącym w kryzysie psychicznym. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które zastosowało takie rozwiązanie.
Na tabliczkach znajdują się numery telefonów, pod którymi można uzyskać całodobową pomoc psychologiczną. Znaki zawisły dzięki projektowi w ramach Budżetu Obywatelskiemu, a także wsparciu mieszkańców stolicy, którzy na tę inicjatywę głosowali.
„Nie rezygnuj z życia” Całodobowa pomoc psychologiczna 511 200 200 112 |
– Jestem z pokolenia, które ciągle mierzy się z problemami psychicznymi, dlatego uważam, że dzięki takim tabliczkom, znakom w przestrzeni publicznej, osoby w kryzysie psychicznym dowiadują się, gdzie mogą zwrócić się po pomoc. Jest to mały gest, który także zwraca uwagę na problemy osób w kryzysie samobójczym. (…) – powiedział Karol Bąkowski, autor projektu.
– Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby w kryzysie psychicznym otrzymywały w Warszawie niezbędną pomoc. Dlatego powołaliśmy specjalny zespół, złożony ze specjalistów, który opracował rekomendacje dla miasta w zakresie wsparcia osób w kryzysach życiowych. Jednym ze wskazań zespołu było właśnie rozszerzenie zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego i zawieszenie tabliczek informacyjnych na wszystkich warszawskich mostach. (…) – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Nie rezygnuj z życia
Jednym ze wskazań ekspertów, opracowujących rekomendacje w zakresie wsparcia osób, rodzin oraz dzieci i młodzieży, pozostających w różnego rodzaju kryzysach życiowych, w tym suicydalnych, było uruchomienie miejskiego telefonu 511 200 200 dla osób dorosłych. Linia jest obsługiwana przez specjalistów Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. WOIK udziela bezpłatnej pomocy dla osób w kryzysie – od konsultacji psychologicznych po schronienie. Więcej informacji na temat działalności WOIK-u znajduje się na stronie: woik.waw.pl
Zawieszenie tabliczek jest dobrym rozwiązaniem. Mieszkańcy w wypowiedziach w mediach społecznościowych chwalą pomysł, piszą, że takie tabliczki powinny pojawić się również w metrze oraz przy torach kolejowych. Wskazują jednak, że podstawowym problemem jest utrudniony dostęp do psychiatry i psychoterapeutów. Nie każdego stać na drogie wizyty, a na wizytę do specjalisty na NFZ czeka się wiele miesięcy.
/om/
Foto:
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje