Nie wyrzucaj! Podziel się posiłkiem z potrzebującymi
Dużymi krokami zbliża się okres świąteczny. To czas, w którym wiele osób zatraca się w zakupach. Warszawiacy dużo wydają na prezenty, ale także na jedzenie, które nie zawsze zostaje skonsumowane. Aby nie zostało wyrzucone, warto oddać je do jadłodzielni działających na terenie całego miasta.
W ubiegłym roku, zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Federacji Polskich Banków Żywności, rocznie na terenie całego kraju zmarnowało się około 5-9 milionów ton jedzenia, z czego większość w gospodarstwach domowych. Wśród wskazanych przyczyn najczęściej pojawiają się: zbyt duże zakupy, zepsucie, przekroczenie terminu przydatności produktu czy też przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia.
– Ograniczenie marnowania żywności daje realne oszczędności dla konsumentów, ma również wpływ na kwestie środowiskowe, zdrowotne i etyczne. Marnowanie jedzenia wiąże się ze stratami wody i energii, wytwarzaniem dodatkowych odpadów i negatywnym wpływem na środowisko. Aby ograniczyć te skutki, potrzebujemy bardziej zrównoważonego podejścia do żywności. Jako konsumenci powinniśmy zmienić nasze dotychczasowe zachowania – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Warto spróbować nie kupować na zapas, pójść do sklepu z listą konkretnych produktów, kupować częściej, ale w mniejszych ilościach. To tylko kilka wskazówek, jak nie marnotrawić jedzenia.
Jeśli natomiast po świętach zostaną jakieś potrawy, to warto je starannie zapakować, opisać i oddać do najbliższej jadłodzielni, tak aby z posiłków mogli skorzystać też inni mieszkańcy. Do tego zachęcają również władze Warszawy. Właśnie rusza kampania promująca takie praktyki. Potrwa ona do 19 grudnia, a plakaty nakłaniające do dzielenia się jedzeniem już są widoczne na przystankach, na ekranach w metrze, na dworcach, w tramwajach i autobusach.
Jadłodzielnie to wyznaczone miejsca, do których może przyjść każdy, zarówno przynosząc żywność, jak i częstując się produktami. Zazwyczaj w miejscach tych znajduje się specjalna lodówka bądź szafka, gdzie umieszczane jest jedzenie. O czystość w tych miejscach, poza wyznaczonymi opiekunami, dbają sami użytkownicy. Można tu przynieść produkty, które mają ważny termin przydatności, a jeśli decydujemy się na przekazanie np. ciasta, zupy czy kanapek, to powinien znaleźć się na nich naklejony opis potrawy, skład i datę przygotowania. W jadłodzielni nie można zostawiać produktów nadgniłych, z surowego mięsa, dań z surowymi jajkami czy niepasteryzowanym mlekiem.
Obecnie w Warszawie działa 37 jadłodzielni, z czego 15 zlokalizowanych jest w prawobrzeżnej części miasta. Znajdują się one przy:
- Porajów 1 na Białołęce – czynna całodobowo;
- św. Wincentego 85 na Targówku – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 19:00 oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 10:00 – 15:00;
- Węgrowska 2 na Targówku – czynna całodobowo;
- 11 Listopada 22 na Pradze Północ – czynna całodobowo;
- Ząbkowska 12 na Pradze Północ – czynna w poniedziałki w godz. 8:00 – 17:00, od wtorku do czwartku w godz. 8:00 – 23:00, w piątek i sobotę w godz. 8:00 – 3:00 i w niedzielę w godz. 8:00 – 21:00;
- Zamoyskiego 20 na Pradze Południe – czynna całodobowo;
- Zakopiańska 21 na Pradze Południe – czynna całodobowo;
- Wiatraczna 11 na Pradze Południe – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00;
- Paca 40 na Pradze Południe – czynna od poniedziałku do środy w godz. 14:00 – 20:00 i od czwartku do soboty w godz. 10:00 – 16:00;
- Plutonowych 10 w Rembertowie – czynna całodobowo;
- Orzechowa 1 w Wesołej – czynna całodobowo;
- Korkowa 119/123 w Wawrze – czynna całodobowo;
- VI Poprzeczna 23 w Wawrze – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 21:00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 18:00;
- Izbicka 7 w Wawrze – czynna całodobowo;
- Włókiennicza 54 w Wawrze – czynna całodobowo.
Zachęcamy do dzielenia się posiłkami z innymi mieszkańcami. /mk/
Źródło: UM Warszawa