Nie żyje Maciej Damięcki

Maciej Damiêcki Foto wikimedia Paweł Matyka

Smutną wiadomość o śmierci aktora przekazały jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy. Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. we wsi Podszkodzie w woj. Świętokrzyskim jako syn aktorki Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego.

Aktor był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (studia ukończył w 1966 r.), wieloletnim aktorem Teatru Dramatycznego (w latach 1966-1984 oraz 1985-1996). Na swoim koncie miał niezapomniane role filmowe oraz telewizyjne.

Maciej Damięcki debiutował w 1956 r. w filmie „Tajemnica dzikiego szybu”. Zagrał m.in. w filmach: „Szatan z siódmej klasy”, „Rzeczpospolita babska”, „Chłopi”, „Dom”, „Tajemnica Enigmy”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Ekstradycja”. Damięcki grał również w serialach: „M jak miłość”, „Stawka większa niż życie”, „Bodo”, czy „Czas honoru”.

Do 2001 r. Maciej Damięcki był aktorem Teatru Telewizji m.in. w „Antygonie”, „Żołnierzu Królowej Madagaskaru”. Grał także w słuchowiskach radiowych i spektaklach Polskiego Radia. Był narratorem słuchowiska „Druga księga przygód Koziołka Matołka”

Maciej Damięcki był także aktorem dubbingowym (m.in. „Wojna i Pokój”, „Strażnicy Galaktyki”, „Saga rodu Forsyte’ów”, „Fraglesy”, „Mapeciątka”, „Powrót do przyszłości”.

W 2023 r. zagrał rolę woźnicy w nowej wersji Znachora Netfliksa. Ostatni film z udziałem Macieja Damięckiego, „Uwierz w Mikołaja”, wszedł na ekrany kin tydzień przed śmiercią aktora.

Maciej Damięcki zmarł 17 listopada 2023 r. w wieku 79 lat. Przyczyna zgonu nie została podana.  

Źródło: własne
Foto: wikimedia.org/Paweł Matyka

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content