NIEbezpieczne MOSTY

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń – najniebezpieczniejszym mostem w Warszawie jest most Poniatowskiego. To na tej przeprawie dochodzi najczęściej do tragicznych wypadków.

W 2018 roku (dane od stycznia do końca października) na Poniatowskim w czterech wypadkach zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę policyjne dane z innych stołecznych mostów.

Najbezpieczniej było na moście Skłodowskiej-Curie (zwanym Północnym). W 2017 roku nie było na nim w ogóle wypadków, zaś w 2018 (do końca października, bo takimi danymi od Komendy Stołecznej dysponujemy), w dwóch wypadkach ranne zostały dwie osoby.

Skąd takie różnice? Zdaniem kierowców wytłumaczenie jest jedno: sam układ mostu. Na przeprawie łączącej Bielany z Białołęką rowerzyści i piesi są odgrodzeni od jezdni. Na Poniatowskim tego nie ma i to (poza natężeniem ruchu, bo tutaj na pewno jest dużo większe) jest najbardziej niebezpieczne. Przekonaliśmy się o tym, kiedy zginęła tam rowerzystka. Policja podkreśla, że niebezpieczeństwo stwarzają też kierowcy, którzy jeżdżą zbyt szybko.

Najczęstszymi przyczynami wypadków na mostach jest prędkość niedostosowana do panujących warunków, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, zmiana pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa i wjazd na czerwonym świetle – wymienia asp. szt. Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji.

Prezydent Rafał Trzaskowski zapewnia, że zajmie się organizacją ruchu na tym ważnym moście, z którego chętnie korzystają wszyscy użytkownicy ruchu. Przede wszystkim właśnie chodzi o zmuszenie kierowców do ograniczenia prędkości. Sposobem mają być fotoradary.

Kolejna ważna kwestia – oddzielenie rowerzystów od pieszych. Plan świetny, tylko na razie nie wiadomo, jak zostanie wprowadzony w życie, bo przy wieżach na moście jest bardzo mało miejsca.

Pomysły na poprawę bezpieczeństwa są, ale żadne ograniczenia i kontrole nie pomogą, jeśli kierowcy nie włączą myślenia i dalej będą bezmyślnie wciskać pedał gazu. Przed wieloma tragediami uchroni nas po prostu rozwaga i zdrowy rozsądek. Tym bardziej, że stan naszych dróg pozostawia wiele do życzenia.


* Most Siekierkowski: 2017 – 2 wypadki (2 osoby ranne), 2018* – 2 wypadki (1 osoba ranna, 1 zginęła).

* Most Łazienkowski: 2017 – 3 wypadki (3 osoby ranne), 2018* – 4 wypadki (4 osoby ranne).

* Most Poniatowskiego: 2017 – 3 wypadki (4 osoby ranne), 2018* – 4 wypadki (3 osoby ranne i 2 zabite).

* Most Grota Roweckiego: 2017 – bez wypadków, 2018* – 2 wypadki (1 osoba ranna, 1 zabita).

* Most Marii Skłodowskiej-Curie: 2017 – bez wypadków, 2018* – 2 wypadki (2 osoby ranne).

* od stycznia do końca października

Foto: Warszawka Grupa Luka&Maro