Nowa przychodnia na Pradze Południe

Budowa nowoczesnego ośrodka opieki zdrowotnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie dzielnicy Warszawa Praga-Południe stała się niezbędna i w pełni uzasadniona.

W połowie marca otwarto nową przychodnię przy ul. Styrskiej 44. Zgodnie z zapowiedziami, wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik w niewiele ponad dwa lata, a biorąc pod uwagę trudny czas epidemii, nie będzie najmniejszą przesadą stwierdzenie, że ta inwestycja Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Południe to duży sukces.

Gocławek to część dzielnicy, gdzie dynamicznie przybywa nowych budynków mieszkalnych, a co za tym idzie rodzin, które potrzebują dostępu do usług medycznych. Do tej pory nie było tutaj publicznej placówki, w której można byłoby pójść z dzieckiem do lekarza. Znalezienie innej formy pomocy medycznej też wiązało się z szukaniem jej w innym rejonie. Teraz mieszkańcy mogą korzystać nie tylko z usług lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale też zrobić np. USG i  zadbać o zdrowie psychiczne całych rodzin.

Nowoczesny budynek w sposób atrakcyjny wpisał się w otaczający teren, spełniając jednocześnie wymogi współczesnej wiedzy technicznej i standardów użytkowych. Jego architektura łączy w sobie tradycyjny charakter dzielnicy z nowoczesnością. Tutaj przeniesione zostały przychodnie z innych miejsc, gdzie warunki zarówno dla pacjentów, jak i personelu nie były najlepsze. Na Gocławku jest teraz część kadry medycznej alokowana z placówek przy ul. Abrahama 16, Saskiej 61, Korytnickiej 42/44 oraz z Gruzińskiej 6.

Przeniesienie działalności medycznej do nowego obiektu poprawi przede wszystkim warunki pracy personelu oraz komfort i bezpieczeństwo udzielania świadczeń pacjentom, a także umożliwi realizację kompleksowych świadczeń na rzecz pacjentów i ich rodzin, co wpisuje się w założenia nowoczesnych standardów opieki zdrowotnej – mówi dyrektor SZPZLO Ewa Łagodzka i dodaje, że wiele wysiłku zostało włożone w to, żeby budynek był przyjazny dla pacjentów. Dobrano odpowiednią kolorystykę, każda ze stref funkcjonalnych jest oznaczona innymi barwami, co ułatwia poruszanie się po przychodni.

Cały budynek ma 3606 m2 powierzchni. W kondygnacji podziemnej znajduje się garaż, składnica akt i pomieszczenia techniczno-gospodarcze.

Na parterze, w części centralnej, jest rejestracja główna. Z niej w prawo przechodzimy do oznaczonej w kolorze fuksji poradni POZ dla dorosłych. W tej samej części znajduje się gabinet USG oraz m.in. pokój śniadań dla pacjentów oczekujących na badanie poziomu glukozy.

Na lewo od holu głównego jest część żółta, czyli POZ dla dzieci chorych. Ciepłe kolory, obrazki na ścianach i żółte wyposażenie gabinetów. Wszystko po to, aby najmłodsi pacjenci czuli się tutaj jak najlepiej.

Równie „bajkowo” urządzono część dla dzieci zdrowych (oznaczona kolorem jasnoniebieskim), do której prowadzi oddzielne wejście od ul. Podolskiej.

Pierwsze piętro w kolorze pomarańczowym to Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Tutaj, tak samo jak w sąsiednim PZP dla dorosłych, rejestracja jest w oddzielnym pokoju, każdy rejestrujący się ma komfortowe warunki do intymnej rozmowy w czasie zapisu.

Dorośli w Poradni Zdrowia Psychicznego będą przebywać w gabinetach w kolorze turkusowym. W gabinetach nie ma twardych krzeseł, a wygodne pufy i kanapy.

Na górze, na drugim piętrze, działa Oddział Dzienny Psychiatryczny dla dorosłych, przeniesiony z ul. Gruzińskiej. To miejsce, gdzie pacjenci przebywają od rana do popołudnia. Przygotowują posiłki, biorą udział w zajęciach. Dla ich potrzeb zostały utworzone między innymi sale terapeutyczne, sala plastyczna, komputerowa oraz przestrzenna stołówka. Do dyspozycji pacjentów w okresie letnim pozostaje również taras.

Wykończenie przychodni, kolorystyka i każdy detal, robią ogromne wrażenie i trudno nie zauważyć, że włożono w to wiele serca, co podkreśla radna miasta Dorota Lutomirska, która od dawna czyniła starania o to, by przychodnia powstała. To właśnie ona, wiedząc, że Gocławek jest białą plamą na medycznej mapie miasta, uporczywie naciskała i przekonywała ratusz do tej inwestycji.

Dyrektor Ewa Łagodzka jest wdzięczna Kierownictwu Biura Polityki Zdrowotnej oraz pracownikom, którzy traktowali ten projekt priorytetowo.

Słowa podziękowania kieruję przede wszystkim do Pana Prezydenta m.st Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego i Radnych m.st Warszawy. Otrzymaliśmy też pomoc od radnych dzielnicy, burmistrza Tomasza Kucharskiego – Dzielnica wybudowała nam odcinek drogi dojazdowej do garażu. Oczywiście wielkim wsparciem była też Rada Społeczna na czele z Przewodniczącym Pawłem Lechem. Trudno wymienić wszystkie osoby, które były zaangażowane w budowę przychodni, w tym również pracowników Zespołu Wszystkim serdecznie dziękuję i zapraszam Pacjentów do naszej Przychodni – powiedziała Ewa Łagodzka.


Przychodnia przy Styrskiej 44 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-20, tel. 22 610-72-52.


Przychodnia przystosowana dla osób niepełnosprawnych:

– dostęp bezpośredni z poziomu chodnika;

– komunikacja pionowa poprzez szerokie klatki schodowe i dźwig;

– wyposażenie dźwigu z funkcjami dla osób niepełnosprawnych / informacja głosowa, oznaczenie Braill’a, pochwyty;

– automatyczne otwieranie drzwi do budynku;

– wszystkie drzwi oznaczone portalami w kolorach kontrastujących ze ścianami;

– oznaczenia Braill’a na drzwiach;

– pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących;

– toalety dla osób niepełnosprawnych z systemem przyzywowym (przycisk przywołujący);

– w rejestracji ogólnej stanowisko z obniżonym blatem dla osób na wózkach inwalidzkich;

– na klatkach schodowych kontrastujące pasy informujące o zmianie wysokości;

– w kondygnacji podziemnej miejsca postojowe dedykowane  dla osób niepełnosprawnych. 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content