Nowa stacja PKP Warszawa-Grochów

Nowa stacja PKP Warszawa-Grochów

Już w niedzielę, 10 grudnia 2023 roku zostanie oddana do użytku nowa stacja PKP – Warszawa-Grochów. Przystanek powstaje przy ulicy Szaserów, w pobliżu szpitala. Z nowej stacji skorzystają pasażerowie pociągów podmiejskich kursujących na linii otwockiej. Do użytku oddane zostaną również zmodernizowane przystanki Warszawa Gocławek, Warszawa Olszynka Grochowska oraz stacja Warszawa Wawer. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych POIiŚ.

Stacja Warszawa-Grochów

Kończy się modernizacja linii kolejowej między stacjami Warszawa-Wschodnia i Warszawa-Wawer. Za 422 mln zł wykonawca przebudował dwa istniejące tory i ułożył nowe rozjazdy. Zbudowana została także nowa sieć trakcyjna. Cztery tory między Warszawą Wschodnią a Warszawą Wawer umożliwią rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego.

Nowa inwestycja obejmuje również budowę nowego przystanku PKP blisko ulicy Szaserów i szpitala wojskowego. Stacja ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zaopatrzona ma być również w nowoczesny system informacji oświetlenie i wygodne wiaty.

Nie tylko stacja Warszawa-Grochów

Przebudowa linii kolejowej między Warszawą Wschodnią w Wawrem obejmuje także modernizację innych stacji znajdujących się na tej trasie.

I tak m.in. przystanek Warszawa-Gocławek zyska nowy peron wyspowy pod wiaduktem na ulicy Marsa. Dla wygody pasażerów, stacja została przesunięta w stronę Warszawy Wschodniej o ok 150 m. Budowane są windy i schody, które ułatwią dostęp na wiadukt.

Z kolei na przystanku Warszawa-Olszynka Grochowska poza nowym peronem znajdzie się system dynamicznej informacji pasażerskiej. Kładka nad torami została w tym miejscu rozebrana a w jej miejsce powstała nowa wyposażona w windy. Wybudowane zostaną dodatkowe przejścia do rezerwatu Olszynka Grochowska.

Gdy linia kolejowa między Stacjami Warszawa-Wschodnia i Warszawa-Wawer zostanie ponownie uruchomiona ma na niej kursować 144 pociągi regionalne. Czas przejazdu z Warszawy Wawer do Warszawy Śródmieście to ok. 19 minut, a z nowego przystanku Warszawa Grochów ok. 12 min.

/JPN/

lokalny serwis informacyjny w Warszawie

Źródło: własne

Foto: Pixabayerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content