Nowi mieszkańcy ptaszarni, pożegnanie z Molly i 16 urodziny Bwany

Nowi mieszkańcy ptaszarni, pożegnanie z Molly i 16 urodziny Bwany

Trochę się działo w ostatnim czasie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Między innymi przywitaliśmy nowych mieszkańców i pożegnaliśmy innych. A przystojniak Bwana obchodził swoje 16 urodziny!

Wieloszpony pawie – nowi mieszkańcy ptaszarni w warszawskim ZOO

Kolekcja egzotycznych ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym powiększyła się o parę wieloszponów pawich (Polyplectron malacense). Te piękne ptaki należą do rodziny kurowatych (Phasianidae). W naturze występują wyłącznie na Półwyspie Malajskim i są poważnie zagrożone wyginięciem. Dodatkowo są bardzo rzadko spotykane w ogrodach zoologicznych – w tej chwili można je podziwiać tylko w Warszawie i czeskiej Pradze.

Wieloszpony pawie są ptakami delikatnymi i bardzo wymagającymi. Bardzo trudno je rozmnożyć w niewoli. Samce tego gatunku dorastają do ok. 50 cm długości (na ogon przypada 24–25 cm) samice do 40–45 cm (z czego ogon stanowi 18–19 cm). W naturze żyją w lasach o gęstym poszyciu, w którym mogą się chować. Odżywiają się owadami i ich larwami. Wieloszpony przyjechały do Warszawy z Pragi. Jest to już druga para tego gatunku w warszawskiej ptaszarni. Jedna od kilku lat mieszka w hali wolnych lotów, a nowa zamieszkała na zapleczu, gdzie będzie miała spokój i idealne warunki do rozmnażania.

Pożegnanie z antylopą bongo

W ZOO czasami bywa i tak, że trzeba się pożegnać ze zwierzętami. Nie tylko, dlatego że odchodzą za Tęczowy Most. Z różnych powodów bywają wysyłane do innych ogrodów zoologicznych. Tak właśnie stało się z Molly. Niespełna dwuletnia samica antylopy bongo wyjechała do ZOO Borås Djurpark w Szwecji. Molly, urodziła się 22 kwietnia w Dzień Ziemi i była wówczas pierwszym dzieckiem 8-letniej Chilli i 9-letniego Franka.

Bongo leśne (Tragelaphus eurycerus) to piękne i jednocześnie największe spośród antylop zamieszkujących afrykańskie lasy tropikalne. Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem, więc ich hodowla w ogrodach zoologicznych jest bardzo ważna. Samice ważą 210–235 kg, samce 240–405 kg. Ich charakterystyczne umaszczenie pełni funkcję ochronną – dzięki niemu są mniej widoczne wśród zarośli.

Nowi mieszkańcy ptaszarni, pożegnanie z Molly i 16 urodziny Bwany

Urodziny goryla Bwany

13 marca 2023 roku Bwana z warszawskiego ZOO skończył 16 lat! O kim mowa? Oczywiście o samcu goryla. Ten przystojniak przyszedł na świat w 2007 roku w ogrodzie zoologicznym w Amsterdamie, a do Warszawy przyjechał 1 października 2014 roku. Jest wielkim łakomczuchem. Doskonale z innymi gorylami, ale potrzebował dużo czasu na nawiązanie relacji z opiekunami. Po przyjeździe do Warszawskiego ZOO aklimatyzował się najdłużej wszystkich goryli.

Goryle nizinne (Gorilla gorilla), do których należy Bwana, w naturze żyją w Afrycie, gdzie zamieszkują lasy tropikalne. Przebywają wysokościach od poziomu morza do 1600 m n.p.m. Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. To potężne zwierzęta (same ważą 145-191 kg), ale mimo groźnego wyglądu i dużej siły są z natury łagodne (chyba, że sprowokuje się je do ataku). Żywią się pokarmem roślinnym.

Nowi mieszkańcy ptaszarni, pożegnanie z Molly i 16 urodziny Bwany

/JPN, Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie/

Źródło: Warszawskie ZOO, Wikipedia

Foto: Warszawskie ZOOerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content