Nowi mieszkańcy w warszawskim ZOO

Sika wietnamska fot. Warszawskie ZOO

W warszawskim ZOO co chwila pojawiają się nowo narodzone zwierzęta. Tylko od początku 2020 r. na świat przyszło 251 maluchów. Wśród nich są lemury, gepardy, kangury, jak również papuga, żubr i jelenie.

2020 to dotychczas jedyny rok w ponad 90-letniej historii Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, w którym placówka była zamknięta na kilka tygodni dla zwiedzających. Brak odwiedzin wiązał się z ciszą, spokojem, a sama pandemia z ograniczeniem transportu zwierząt między ogrodami zoologicznymi. Pomimo zamknięcia, życie w ZOO toczyło się swoim biegiem – zwierzęta rodziły się, kluły, a niektóre chorowały bądź były bardzo znudzone.

Kangur rudy fot. Warszawskie ZOO

W półrocznym podsumowaniu Warszawskie ZOO może pochwalić się prawdziwym „baby boomem” i przedstawić 251 nowo narodzonych zwierząt (nie licząc bezkręgowców, takich jak pająki, krewetki czy ślimaki). Maluchy są przedstawicielami blisko 50 gatunków, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem. Najmłodsi mieszkańcy ogrodu to m.in. lemury katta, jelenie wschodnie (siki wietnamskie), papuga kea, gepardy, oryksy szablorogie, lemur wari rudy, kardynały szkarłatne, żubr europejski, irbis, kulony, boa kubańskie, pławikoniki długonose i kangury rude. Dodatkowo na przełomie lipca i sierpnia pracownicy placówki spodziewają się niemal dwukrotnego powiększenia rodziny góralków.

Młode zwierzaki nie tylko będą atrakcją w ZOO, ale także wezmą udział w programach hodowlanych dla zagrożonych zwierząt, prowadzonych przez europejskie stowarzyszenie ogrodów zoologicznych EAZA. Można je zobaczyć na filmie zamieszczonym na fanpage’u Warszawskie ZOO.

Po wznowieniu transportów w warszawskiej „Ptaszarni” zamieszkały pieprzojady czerwonorzytne – małe, zielone ptaki z wielkimi dziobami. Z kolei przychówki ze stołecznego ZOO zaczęły już wyjeżdżać do innych ogrodów, np. pawie kongijskie trafiły do Wrocławskiego ZOO. /um/

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content