Nowocześniej w Falenicy

W najbliższych latach zmieni się ważny fragment centrum Falenicy. Przy zbiegu ul. Walcowniczej i Patriotów powstanie nowoczesna kulturoteka.

– W przyszłym roku powstaną w naszej dzielnicy trzy kulturoteki – na osiedlu Wawer, w Radości i właśnie w Falenicy – z dumą wyjaśnia Konrad Rajca, rzecznik dzielnicowego Ratusza. We wtorek, 28 marca, na projekt i budowę tego ostatniego obiektu władze dzielnicy podpisały umowę z wykonawcą.

Do aktu doszło w tzw. terenie, czyli miejscu, na którym będzie realizowana inwestycja. W samo południe, pod dachem urzędowego pawilonu, zgromadzili się: burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski, jego zastępca Leszek Baraniewski, `szefowie dzielnicowych komisji Wojciech Godlewski (oświata, kultura i sport) i Andrzej Wojda (infrastruktura). Podpisywaniu umowy towarzyszyła Helena Kroszczyńska, przewodnicząca lokalnego samorządu Falenicy.

– Ta kulturoteka chyba będzie najbardziej widowiskowa – w centralnym punkcie Falenicy, przy trasie wlotowej do Warszawy, na linii otwockiej – będziemy mieli obiekt, który pomieści kilka prężnie działających podmiotów, m.in.: Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Miłośników Falenicy, Radę Osiedla Falenica – wymieniał burmistrz Jeziorski. – W tym budynku będą mogły być realizowane oddolne inicjatywy, pomysły lokalnych aktywistów.

W trzykondygnacyjnym budynku będzie się mieściła biblioteka, sala multimedialna, czytelnia, kawiarenka, pracownie plastyczne, muzyczne i techniczne. Teren wokół kulturoteki zostanie zagospodarowany, aby zapewnić okolicznym mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku. Powstaną tu skate park i ścianka wspinaczkowa. A na sztucznej skarpie umiejscowiona zostanie letnia czytelnia i widownia plenerowa dla sceny.

Przy rozstawionym przez urząd pawilonie z wizualizacjami i opisem inwestycji zatrzymywali się okoliczni mieszkańcy. – Tu się nic nie dzieje i taka kulturoteka może to zmienić – mówi z nadzieją wpatrująca się w jedną z wizualizacji Agnieszka Autunian, która przechodziła przez falenicki skwer z synem Adrianem (9 l.) – Młodzi ludzie, a mam jeszcze drugiego syna, siedemnastoletniego Alberta, muszą mieć jakieś rozrywki. Na przykład można by tu było organizować dyskoteki dla młodych…

Zapytany przez „Mieszkańca” wykonawca oszacował, że na plac budowy powinien wejść po wakacjach. Inwestycja ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Zaś już za kilka miesięcy rozpoczną się zmiany sąsiedniego terenu – przebudowa falenickiego targowiska. Władze dzielnicy zapewniają, że ta inwestycja będzie etapowana, tak, aby nie uniemożliwiać mieszkańcom robienia zakupów. Powstanie ponad 80 lokali handlowo-usługowych. – To bardzo aktywne miejsce, przyjeżdżają tu na zakupy zarówno mieszkańcy Wawra, jak i okolicznych miejscowości. Naszym założeniem, a także władz Warszawy i wiceprezydenta Michała Olszewskiego jest, aby nie przerywać tutejszego handlu, choć, zapewne, jakieś problemy będą… – słyszymy w wawerskim Ratuszu.

W planach Dzielnicy jest także przeniesienie aktualnie ukrytego wśród roślinności przed domem handlowym „Fala” pomnika, tablicy upamiętniającej bohaterskich żołnierzy tutejszej bitwy z września 1939 r. Pamiątkowa tablica, w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Falenicy, ma zostać wyeksponowana właśnie przy kulturotece.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content