Nowość w Warszawie – Karta LGBT+
Temat pomocy dla osób LGBT pojawił się już w kampanii wyborczej. Chodzi o program wsparcia dla mniejszości seksualnych.
Zanim przejdziemy do samego pomysłu, niezorientowanym wyjaśniamy co oznacza powszechnie używany skrót LGBT. Wywodzi się on z języka angielskiego i oznacza: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender czyli lesbijki, geje, biseksualni i osoby transgenderyczne. Po prostu ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną.
Rozmowy na ten temat trwają już ponad pół roku. W czerwcu organizacje pozarządowe rozpoczęły rozmowy z Koalicją Obywatelską. Teraz, chociaż nie znamy szczegółów karty LGBT+ wygląda na to, że już niebawem zostanie ona zatwierdzona i wprowadzona w Warszawie.
Dzięki temu często dyskryminowane osoby LGBT dostaną wsparcie. Ma powstać specjalny hostel dla tych, którzy zostali bez dachu nad głową z powodu orientacji seksualnej, często to jest właśnie powód wykluczenia z rodzin. Planowane jest też utworzenie centrum społeczno-kulturalnego. Duży nacisk będzie położony na przeciwdziałanie przemocy, wprowadzone zostaną specjalne zajęcia dotyczące bezpieczeństwa.
Szczegóły tego programu poznamy już niedługo, prawdopodobnie na kolejnej sesji rady miasta (po najbliższej, która zostanie poświęcona budżetowi).
Tematem zajmuje się wiceprezydent Paweł Rabiej, który nigdy nie ukrywał swojej orientacji seksualnej. Wręcz przeciwnie – niedawno udzielił dość intymnego wywiadu, w którym razem ze swoim partnerem opowiedział o swoim życiu, o chęci posiadania dziecka.
W internecie trwa wielka dyskusja dotycząca karty LGBT+. Nie brakuje jej zwolenników, ale też przeciwników, którzy twierdzą, że w mieście jest wiele innych potrzeb na które brakuje pieniędzy, a ten program jest niesprawiedliwy, bo uwydatnia podziały i nadaje przywileje jednej z grup społecznych. Z drugiej strony jednak osoby LGBT czują się dyskryminowane, dlatego dyskusja trwa.