Nowy lokator warszawskiego ZOO
W ogrodzie zoologicznym pojawił się nowy lokator. Para wydr doczekała się bowiem nowego potomka. Jest to pierwszy w tym roku przychówek drapieżników, dlatego pracownicy ZOO są bardzo dumni!
Mała wyderka skończyła właśnie 6 tygodni. Zwierzak ma już otwarte oczy i powoli przechodzi na stały pokarm – choć nadal pije matczyne mleko, zaczął już podjadać jedzenie, które otrzymują jego rodzice. Wydrzątko jednak ciągle jeszcze przebywa w gnieździe pod troskliwą opieką rodzicielki.
Pracownicy ogrodu zoologicznego nie znają jeszcze płci wydrzego malucha, jednak w ciągu najbliższych tygodni wszystko się wyjaśni. Zbliża się bowiem chwila, w której wyderka będzie dokładnie zbadana, odrobaczona i zaszczepiona.
Wydry europejskie
Małe wydrzątko i jego rodzice to wydry europejskie (Lutra lutra). Możemy je spotkać w naszym kraju nad brzegiem Bałtyku, nad brzegami rzek, potoków, stawów i jezior, w tym również nad Wisłą. Są jednak rzadkie, dlatego zostały objęte ochroną. Były bowiem tępione, między innymi przez rybaków i hodowców ryb, którzy uznawali je za szkodniki – pokarmem wydr są przede wszystkim ryby. Poza naszym krajem wydry europejskie można spotkać w całej Europie oraz w Azji i Ameryce Północnej. Wszędzie jednak gatunek ten jest bardzo rzadki.
Wydry europejskie są zwierzętami ziemno-wodnymi. Woda jest ich żywiołem. Są doskonale przystosowane do pływania, a pływając wyginają swe długie ciało i ogon na boki, jak to robią węże. Zwierzęta te dorastają do około 1,5 metra długości (wraz z ogonem, który może mieć nawet 60 centymetrów długości ) i ważą około 10 kilogramów. Ich furto ma brunatną barwę, przy czym grzbiet i boki są ciemniejsze niż brzuch.
Mimo upodobania do wody, wydry potrafią przemierzać wiele kilometrów po lądzie. Pokarmu jednak szukają przede wszystkim w wodzie. Jak już wspomnieliśmy ich menu składa się przede wszystkim z ryb różnych gatunków. Nie gardzą jednak również gryzoniami i ptakami.
Wydra europejska zaliczana jest do rodziny łasicowatych. Nie jest jedynym gatunkiem wydr żyjących na Ziemi. Istnieje jeszcze 7 innych gatunków, w tym ciekawa wydra morska, czyli kałan morski (Enhydra lutris) oraz arirania amazońska, zwana również wydrą olbrzymią (Pteronura brasiliensis).
Wszystkie wydry są bardzo inteligentne i skore do zabawy.
Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Wikipedia.