Nowy system informacji terenowej Zarządu Zieleni
W kilku rejonach Warszawy, Zarząd Zieleni Warszawy montuje nowy system informacji terenowej. Kilka dni (7 lipca br.) temu zielone tabliczki informacyjne pojawiły się nad Kanałem Wystawowym na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Wszystko po to, by chronić dziką przyrodę oraz jej skrzydlatych mieszkańców.
Miejsca, w których powinny pojawiać się tabliczki wskazują Zarządowi Zieleni Warszawy różne osoby, stowarzyszenia i fundacje angażujące się w prace mające na celu ochronę przyrody. W przypadku Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych były to Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Fundacja Noga w Łapę, Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę. W pracach brał także udział Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Praga-Południe.
Jakie informacje znajdują się na tabliczkach?
Znaki informują przechodniów o tym, że znajdują się na terenie cennym przyrodniczo, a przekaz wskazuje jak ważne jest poszanowanie fauny i flory. Przekaz jest prosty. Mieszkańcy są informowani o tym gdzie znajduje się strefa dzikiej przyrody, są proszeni o pilnowanie psów, o nie wchodzenie na dany teren. Możemy także zobaczyć tabliczki z informacją o tym, że pieczywo i resztki szkodzą ptakom, czy o trwającym okresie lęgowym ptaków.
Park Skaryszewski oraz Kamionkowskie Błonia Elekcyjne to dom łabędzi, kaczek, kokoszek, łysek, bączków, czy trzciniaków i trzcinniczków. Ponieważ młode ptaki wodne właśnie się wykluły i wraz z matkami wyruszają na wodę, całe ich środowisko wymaga opieki i odpowiedzialnego zachowania mieszkańców.
Tabliczki mają wspomóc apel o niedokarmianie, niewchodzenie do zbiorników, a także o niewpuszczanie do wody psów w miejscach oznakowanych jako „strefa dzikiej przyrody”. Ponieważ tereny specjalnie nie są koszone (by utrudnić wchodzenie i jednocześnie żeby zapewnić dobre warunki siedliskowe dla żyjących tam zwierząt), Zarząd Zieleni prosi o nieniszczenie przybrzeżnej roślinności w celu np. łowienia ryb. Poprzez rozdeptywanie lub miejscowe wycinanie traw, mogą zostać zniszczone miejsca bytowania i rozrodu płazów oraz ptaków.
O szczególną uwagę proszeni są właściciele psów. Psy, które wbiegają do wody zagrażają życiu ptaków rozdeptując gniazda, płosząc ptasią mamę. Niestety zdarzają się sytuacje, w których psy polują na nieloty, a te nie mają żadnych szans na ucieczkę.
– My także planujemy i realizujemy nasze zadania w zakresie zarządzania wodami na tym terenie tak, aby chronić i wspierać różnorodność biologiczną. Priorytetem jest utrzymanie naturalnego charakteru siedlisk, dlatego prace w obrębie kanału jak i przyległych terenów ograniczamy do niezbędnego minimum. Wiemy, że odpowiednio poprowadzone prace utrzymaniowe w obrębie koryta mogą realnie przyczynić się do wzrostu liczebności i gatunków gniazdujących tam ptaków oraz rozwoju płazów – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni Warszawy.
Nowy system informacji terenowej Zarządu Zieleni pojawił się wcześniej w dwóch lokalizacjach.
W kwietniu na Skwerze Sportów Miejskich Ratusz Arsenał, który jest strefą dziennego pobytu wróbli. Tabliczki informują o tym, że wróble gniazdują w szczelinach budynków, bądź o strefie dziennego pobytu wróbli. Na skwerze znajduje się także poidełko dla wróbli z tabliczką „nalej ptakom wody”.
Drugim miejscem są stawy w Dolince Służewskiej. Tutaj również spotkamy tabliczki informujące o strefie dzikiej przyrody, o okresie lęgowym ptaków, o tym, że pieczywo i resztki szkodzą ptakom.
/om/ Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec
Źródło: Zarząd Zieleni Warszawa
Foto: Zarząd Zieleni Warszawa