Nowy, wyjątkowy mural na Białołęce

Szkoła Podstawowa nr 368 im. „Polskich Olimpijczyków” będzie kojarzyła się jeszcze bardziej z Olimpiadą. Na jednej ze ścian placówki został namalowany mural przedstawiający pięć kół znajdujących się na fladze olimpijskiej.

Białołęcka podstawówka zorganizowała konkurs przeznaczony dla uczniów klas 4-8 na graficzny projekt „Muralu Polskich Olimpijczyków”. W maju zaprezentowano prace, ogłoszono wyniki i nagrodzono trzy najlepsze z nich. Następnie przystąpiono do realizacji projektu. Malowidło powstało na jednej ze ścian wejściowych szkoły przy ul. Hamera.

Flaga zaprojektowana przez barona Pierre’a de Coubertina, nieodłącznie związanego z nowożytnymi igrzyskami, ma nieprzypadkową symbolikę. Na białym tle znajduje się pięć kół w różnych kolorach. Każde z nich reprezentuje inny kontynent: Europę – niebieski, Azję – żółty, Afrykę – czarny, Australię i Oceanię – zielony, a obydwie Ameryki – czerwony.

– Duch sportowej rywalizacji i idea olimpizmu są mi wyjątkowo bliskie. Sam wiele lat trenowałem koszykówkę, cała moja rodzina angażuje się w sport. Mój wuj, siatkarz – Mirosław Rybaczewski sięgnął po najwyższe laury – wraz ze swoją drużyną zdobył mistrzostwo świata w Meksyku (1974) i mistrzostwo olimpijskie w Montrealu (1976). Dlatego uroczystość odsłonięcia muralu z kołami olimpijskimi, który powstał na fasadzie budynku SP 368 była dla mnie osobiście wyjątkowo wzruszająca. Mural, a przede wszystkim patroni szkoły – Polscy Olimpijczycy, licznie przybyli na uroczystość, mają dodawać sił oraz motywować młodzież. I już to robią, bo Szkoła Podstawowa nr 368 odnosi sukcesy na sportowym polu – młodzieżowi Mistrzowie Białołęki, Warszawy oraz Mazowsza w tenisie stołowym są uczniami tej właśnie placówki – powiedział Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

/Marcin Kalicki/

Fot. UD BiałołękaBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content