O przekształceniu nieruchomości

Urząd m.st. Warszawy informuje, że wydano już zaświadczenia dla 43 proc. warszawskich nieruchomości, które podlegały przekształceniu. Liczba dokumentów wysyłanych przez dzielnice stale rośnie. Do końca roku Miasto wyda przynajmniej jeden dokument dla każdej przekształconej nieruchomości.

Wydajemy kilkadziesiąt tysięcy dokumentów miesięcznie. Warszawiacy mogą spokojnie czekać na ich otrzymanie. Zachowają bonifikaty. A dzięki rozwiązaniu, które wprowadziliśmy szybko dowiedzą się, które nieruchomości zostały już przekształcone – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. 

Przypomnijmy: 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej, która dotyczy zarówno gruntów m.st. Warszawy jak i Skarbu Państwa.

Co mają zrobić mieszkańcy?

Warszawa ma ponad 447 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ze wszystkich miast, najwięcej w Polsce. Inne duże miasta – Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław – mają ich łącznie 429 tysięcy. Ustawowy termin wydawania zaświadczeń upływa 31 grudnia. Liczba wydawanych dokumentów sukcesywnie rośnie – dzielnice wydają ich kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Obecnie do mieszkańców trafiło już ponad 147 tys. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania we własność.

Co mają zrobić warszawiacy? Jeśli otrzymali zaświadczenie z urzędu dzielnicy potwierdzające przekształcenie, aby skorzystać z bonifikaty i wnieść opłatę jednorazową, powinni zgłosić to do urzędu dzielnicy. Gdy wniosą już opłatę jednorazową, otrzymają  zaświadczenie potwierdzające spłatę należności. A osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r. powinny pamiętać o odebraniu ewentualnej nadpłaty z urzędu dzielnicy.

Mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, do końca roku dowiedzą się, czy dana nieruchomość została przekształcona. Mogą to sprawdzić na stronach urzędów dzielnic i w specjalnej wyszukiwarce na stronie: warszawa19115.pl/przeksztalcenia. Jeśli nieruchomość jest na liście, wtedy nie muszą wnosić opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2020 r., a z przysługującej im bonifikaty skorzystają po otrzymaniu dokumentu – informuje wiceprezydent.

Zgodnie z ustawą w innym terminie zostaną przekształcone tzw. „nieruchomości mieszane”. Warto przypomnieć, że na początku przekształceniu podlegały jedynie grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi. Po ostatniej nowelizacji pojawiła się także możliwość przekształcenia nieruchomości, na których oprócz budownictwa mieszkaniowego znajduje się również infrastruktura techniczna i przeznaczona na inne cele – po ustaleniu, czy ich powierzchnia użytkowa nie przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na gruncie. Jeśli grunty mieszane nie spełniają tych warunków, przekształcenie będzie możliwe dopiero po wydzieleniu z nieruchomości gruntu, który jest zabudowany budynkiem innym niż budynek mieszkalny.

Pół roku na poprawę ustawy, rok na przekształcenie

To jedno z największych uwłaszczeń dokonanych przez ustawodawcę w polskim systemie prawa, a na jego przeprowadzenie przeznaczono zaledwie rok czasu. Miasto najszybciej jak to możliwe przystąpiło do wydawania zaświadczeń, jednak ustawa od samego początku budziła liczne wątpliwości dotyczące m.in. „nieruchomości mieszanych”, opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2019, czy stosowania przepisów o pomocy publicznej. 

Proces wydawania zaświadczeń w Warszawie przyspieszył w drugiej połowie roku (do połowy lipca w stolicy wydano około 31 tys. dokumentów), po tym jak ustawodawca wyjaśnił większość niejasności i poprawił błędy uniemożliwiające przekształcenie większej liczby nieruchomości, a tym samym właściwą realizację ustawy.

W stolicy 98-proc. bonifikata

Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata przekształceniowa jest wnoszona przez okres 20 lat.

Samorządy mogły udzielić, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty. Stołeczni radni zdecydowali, że warszawianki i warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej, następnie rozszerzyli jej zakres również o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  /um/

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content