Odcinkowe pomiary prędkości w dwóch miejscach S8 jeszcze w tym roku

Połączenie ruchu lokalnego z tranzytowym, wiele zjazdów i wjazdów – warszawski odcinek trasy S8 jest zmorą kierowców i trudno nie zauważyć, że w samym pomyśle na tę drogę coś poszło nie tak. Do tego jak dołożymy brawurę, lekkomyślność i brak ostrożności osób za kierownicą, to mamy to co mamy – wieczne korki i mnóstwo kolizji.

W końcu ma się to zmienić, bo bo długim czasie analiz, GDDKiA wspólnie z ITD, podjęły decyzję o zamontowaniu odcinkowych pomiarów prędkości, które powinny wpłynąć na bezmyślnych kierowców i zmusić ich do zdjęcia nogi z gazu.

Urządzenia pojawią się w październiku, w dwóch miejscach S8. Pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki) oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa). Pomiary będą prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. I co istotne, będą prowadzone przez całą dobę – również nocą.

To właśnie te miejsca Inspekcja Transportu Drogowego wytypowała wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ich wybór poprzedziły kilkukrotne wizje lokalne oraz analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ze względu na skalę oraz skutki zdarzeń drogowych do których dochodzi na trasie S8, konieczne jest objęcie drogi stałymi kontrolami prędkości. Wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, poprzez ich kluczową zaletę jaką jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – wyjaśniają inspektorzy GITD.

 Urządzenia, które zostaną zainstalowane to system kamer, który automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Funkcjonalność kamer umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu którym poruszał się samochód. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD. 

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniesie blisko 4 mln zł.



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content