Olszynkowe boje

Przed nami 187. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. W tym roku rekonstrukcja walk powraca na Kamionkowskie Błonia Elekcyjne.

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym elementem obchodów rocznicy będzie rekonstrukcja historyczna bitwy, jaką polscy powstańcy stoczyli z Moskalami 25 lutego 1831 r. Przypomnijmy, że była to najkrwawsza z bitew Powstania Listopadowego. Po obydwu stronach, w bojach pod Olszynką, zginęło około 16 tysięcy walczących. Faktycznie bitwa pozostała nierozstrzygnięta, niemniej postrzegana jest jako taktyczny sukces Polaków.

W połowie pierwszej dekady XXI wieku na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, które potocznie były wtedy zwane Bulwarem Stanisława Augusta lub Parkiem OWS, odbyło się kilka rekonstrukcji bitwy. Szerokie przestrzenie Błoni (głównie od strony ul. Kinowej i Stanisława Augusta) umożliwiały dziesiątkom tysięcy widzów dogodną obserwację wojennych zmagań.

W inscenizacjach brały udział liczne grupy rekonstrukcji historycznych z kraju i zagranicy.

W tym roku południowopraski Ratusz wraz z Centrum Promocji Kultury Pragi Południe ponownie zaprasza mieszkańców Warszawy na widowiskową rekonstrukcję. Impreza odbędzie się w sobotę, 24 lutego, w godzinach 13.30-16.00.

Rocznicowe uroczystości odbędą się także przy Mogile Powstańczej pod Olszynką Grochowską. Tutaj, u zbiegu rembertowskich ulic Traczy i Szerokiej, w piątek 23 lutego od godz. 11.00, pamięć powstańców uhonorują władze Pragi Południe.

Dwa dni później, w niedzielę 25 lutego, w tym samym miejscu (od godz. 15.00) odbędą się uroczystości organizowane m.in. przez władze Rembertowa oraz stowarzyszenia Olszynka Grochowska i Krąg Pamięci Narodowej.

Tydzień później rocznicę bitwy uczczą także zuchy i harcerze Hufca ZHP Warszawa Praga-Południe, którzy od lat organizują w tym czasie Rajd Olszynki Grochowskiej. Finałowym akcentem tegorocznego rajdu będzie uroczysty apel harcerzy na placu Szembeka (sobota, 3 marca, godz. 10.00).

Zdjęcia z poprzednich  inscenizacji bitwy na Kamionkowskich Polach Elekcyjnych autorstwa Adama Rosińskiego.

  

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content