Otrzymałeś mailem wezwanie na policję? Uważaj, to oszustwo!

Komunikat policji

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wezwaniami na policję. Odpowiedzenie na te maile lub kliknięcie w załączony link może równać się zablokowaniem komputera lub, co gorsza, kradzieżą danych osobowych.

Uwaga! Fałszywe wezwania na policję!

Przestępcy internetowi znają wiele sposobów kradzieży i wyłudzania pieniędzy. Jednym z nich jest podszywanie się pod funkcjonariuszy policji. Jako rzekomy policjant, oszust wysyła do swych ofiar fałszywe wezwanie do sądu w związku z rzekomymi poważnymi przestępstwami.

Otrzymałeś mailem wezwanie na Policję? Uważaj, to oszustwo!

Wezwanie takie wygląda bardzo wiarygodnie, a przy tym emocjonalnie działa na ludzi, którzy je otrzymali – każdy może się zdenerwować, gdy dostanie wezwanie do sądu. Nic więc dziwnego, że człowiek traci czujność i, niestety, odpowiada na maila lub klika w załączony link.

Robiąc to, nieświadomie instalujemy na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu przestępca uzyskuje dostęp do informacji zapisanych na dysku. Zainstalowany wirus może również zablokować komputer – wtedy najczęściej, podający się za funkcjonariuszy policji oszuści żądają zapłaty za jego odblokowanie. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić!

Po otrzymaniu maila z fałszywym wezwaniem należy skontaktować się z najbliższą komendą policji, ale za pośrednictwem adresów i numerów telefonów, podanych na oficjalnej stronie warszawskiej policji, lub osobiście.

W przypadku zablokowania komputera, pomocy można również szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. /jn/

Źródło: KGPerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content