Owocożery królewskie

Owocożery królewskie – Nowi lokatorzy warszawskiego ZOO

Kolekcja egzotycznych ptaków Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie powiększyła się o nowy gatunek. To parka owocożerów królewskich (Ptilinopus regina), które przyjechały do stolicy z ZOO w Stuttgarcie. Po aklimatyzacji, ptaki zamieszkają w jednej z wolier w pawilonie ptaszarni.

Piękne, owocożerne gołębie

Owoceżer królewski (Ptilinopus regina) jest jednym z najmniejszych i niewątpliwie najładniejszych gołębi na świecie. Przedstawiciele tego gatunku dorastają do 22 cm długości. W ich upierzeniu dominują barwy: szara (w tym kolorze mają głowę i pierś), zielona (grzbiet i skrzydła) oraz pomarańczowa (brzuch). Głowy tych pięknych ptaków zdobią różowe „czapeczki”.

Ojczyzną owocożerów jest Australia, gdzie zamieszkują wilgotne lasy na południu i wschodzie. Gołębie te można również spotkać na kilku małych indonezyjskich wyspach. Ich menu – jak sama nazwa gatunkowa sugeruje – składa się głównie z rozmaitych owoców.

Owocożery królewskie, choć zaliczane są do rodziny gołębiowatych, nie są bardzo blisko spokrewnione z gołębiami (gołąb skalny, Columba livia), które tak licznie zamieszkują nasze miasta. Obydwa gatunki należą do zupełnie innych rodzajów. Pochodzą z innych rejonów świata i różnią się zachowaniem oraz dietą. /jn/

Owocożery królewskie – Nowi lokatorzy warszawskiego ZOO

Źródło: Warszawskie ZOO, Wikipedia

Zdjęcia: Warszawskie ZOO, autor Tomasz Dorońerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content