Pamięci liceum przy ul. Obrońców

Początki szkoły XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie sięgają roku 1930… Pierwotnie mieściła się przy ulicy Targowej, a w roku 1934 została przeniesiona na Kawęczyńską. Jadwiga Zanowa, która była dyrektorką szkoły do roku 1954, po wojnie doprowadziła do odbudowy przydzielonego budynku przy ul. Obrońców 31, rozpoczęcia nauki i wręczenia pierwszych świadectw maturalnych z datą 5 VIII 1945 roku.

Żeńskie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w roku 1964 połączono z męskim Liceum im. Adama Mickiewicza w imię powszechnej koedukacji i przeniesione zostało do nowo wybudowanego gmachu przy ulicy Saskiej i pozostaje tam do dziś i nosi imię Wieszcza Adama. Połączenie odbyło się po burzliwych protestach nauczycieli, którzy uznali, że trzeba pogodzić się z koedukacją ale uniknąć chociaż, za wszelką cenę, propozycji nadania szkole im. Feliksa Dzierżyńskiego. To się udało.

W roku 1971, bezimienne XXIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Naddnieprzańskiej, na wniosek nauczycielki j. polskiego i dyrektorki Marii Kalicińskiej, otrzymało imię Marii Skłodowskiej-Curie. Tam też przeniesione zostało archiwum szkoły z ul. Obrońców i cudem odnaleziony odtworzony tuż po wojnie sztandar (przedwojenny został spalony).

Szkoła na Obrońców była niezwykła jak na czasy, w których działała. Uczyli w niej przedwojenni nauczyciele, panie: Jadwiga Daabowa (języka łacińskiego, Zofia Piwowońska (języka francuskiego) Halina Dybczyńska (historii), Irena Czyżewiczowa i Barbara Bartecka (biologii), Maria Iwanowska (chemii) i pan Jan Ehrenfeucht (fizyki i astronomii). Dołączyły do nich powojenne Absolwentki wyższych uczelni, m.in. Jadwiga Czajka, która uczyła historii i geografii, Ludmiła Zofia Brydak, która prowadziła lekcje wychowania fizycznego i siostra Consolata, która do 1958 r. prowadziła lekcje religii.

Ponieważ szkoła była taka niezwykła i miała niepowtarzalną atmosferę, którą tworzyli razem nauczyciele i uczennice, pozostawała na długo, a nawet na zawsze, we wspomnieniach. Jej Absolwentki dały temu wyraz we wspomnieniach w dwutomowej książce pt. „Panienki z Saskiej Kępy” wydanej z inicjatywy i pod redakcją Absolwentki dr Małgorzaty Malewicz.

Odsłonięta 15 listopada br. tablica na budynku przy ul. Obrońców 31, w którym mieściło się liceum, to również dowód miłości i przywiązania do nieistniejącej już szkoły. Tablica została zaprojektowana i ufundowana przez Absolwentki, a z determinacją organizacyjnie i formalnie zrealizowana przez Absolwentkę Bożennę Ulatowską, przy wsparciu Fundacji Okularnicy. Warszawska Opera Kameralna, obecny gospodarz budynku, bardzo przychylnie i gościnne podjął uczestników uroczystości.

 Znane powszechnie Absolwentki żeńskiego Liceum:

 • Agnieszka Osiecka
 • Olga Lipińska
 • Senator Zofia Romaszewska
 • Janina Jankowska
 • Magdalena Zawadzka
 • Maria Szabłowska
 • Maja Wachowiak
 • Anna Czapnik
 • Ewa Osińska

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy – goszczono:

 •  Pana Tomasza Kucharskiego – Burmistrza Dzielnicy Praga Południe
 •  Pana Marka Borowskiego – Senatora RP
 •  Panią Alicję Węgorzewską – Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej
 •  Panią Jolantę Wiśniewską – Kurator w Muzeum Warszawskiej Pragi
 •  Panią Agatę Passent – Prezeskę Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej
 • Panią Edytę Całkowską – Dyrektor 23 Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Poczet Sztandarowy ze sztandarem, który należał wcześniej do Liceum z Obrońców.
 • Inni zacni Goście, a nade wszystko tłum Absolwentek żeńskiego liceum, którego tablicę odsłonięto.

Uroczystość poprowadziły Absolwentki: Maria Szabłowska i Bożenna Ulatowska

Po uroczystości odsłonięcia tablicy odbyła się prezentacja książki napisanej przez Absolwentkę szkoły Jolantę Trzecieską, obecnie Buch Andersen pt. Z POLSKI DO DANII, zawierająca sporą garść wspomnień licealnych. Książkę, wydaną w Danii, prezentowały redaktorki wersji polskiej – też Absolwentki: Janina Jankowska i Marta Nowicka. Motto na okładce MOŻESZ ZDOBYĆ KAŻDY SZCZYT, JEŚLI WIESZ, ŻE JEST TAM KTOŚ, KTO NA CIEBIE CZEKA – ilustruje osobiste motywacje i wybory Autorki – pilotki, malarki, bizneswoman.

Tekst otrzymaliśmy od Absolwentki szkoły Bożenny Ulatowskiej

Fot. Agata Passent i T. Kaczor

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content