Parada Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski, wybitny polityk i mąż stanu, poprowadzi wielką paradę w Rembertowie. Uczestnicy będą nieść kilkudziesięciometrową flagę Polski, a towarzyszyć im będą ułani i żołnierze w historycznych mundurach. Biało-czerwony korowód dotrze do Szkoły Podstawowej nr 217, przy ul. Paderewskiego 45, gdzie rozpocznie się piknik historyczny z wieloma atrakcjami, zabawami oraz biesiadą.

Parada Paderewskiego organizowana jest w Rembertowie już po raz drugi. Tegoroczna Parada Paderewskiego rozpocznie się w niedzielę, 8 września, o godz. 15.00 na dziedzińcu Ratusza. Tutaj przywita mieszkańców orkiestra Victoria, ułani, poczet sztandarowy i oczywiście Ignacy Jan Paderewski, którego zagra aktor ubrany w stroju z epoki.

Po wygłoszeniu przemówienia Paderewski otworzy Paradę, którą poprowadzą 4 kawalerzyści, samochód pancerny i samochód z epoki, w którym będzie jechał Paderewski. Dalej pójdą: orkiestra, uczniowie rembertowskich szkół, przedszkoli oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy będą nieśli kilkudziesięciometrową flagę Polski. Urząd Dzielnicy będzie także rozdawał uczestnikom Parady biało-czerwone balony, kokardy i proporczyki.

Uczestnicy dotrą ul. Paderewskiego do Szkoły Podstawowej nr 217, gdzie odbędzie się wielki piknik, z atrakcjami dla całych rodzin. W „strefie wojskowej” zobaczymy obozowisko Wojska Polskiego z lat 1914-1921 wraz z arsenałem, punktem werbunkowym, wystawą pojazdu pancernego, padokiem, majdanem szermierczym. Będą także stanowiska cyklistów, modystki, koła gospodyń wiejskich, salonik fotograficzny, gdzie będzie można zrobić sobie stylowe fotografie.

W przerwach na scenie prowadzone będą konkursy z nagrodami dla publiczności. Przez cały czas pikniku dostępna będzie kuchnia polowa i stoiska gastronomiczne. O godz. 18.00 na wszystkich czeka wielki finał! Koncert przedwojennej piosenki ulicznej w wykonaniu Trupy Teatralnej Warszawiaki.

Organizator zachęca mieszkańców do przybycia na Paradę w strojach nawiązujących do ubioru z lat dwudziestych XX wieku. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone upominkami.

PROGRAM PARADY PADEREWSKIEGO

15.00 przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Rembertowa (parking przed ratuszem, al. gen.            Chruściela 28)

15.05 powitanie mieszkańców, przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego, odśpiewanie hymnu         państwowego

15.20 wymarsz Parady na trasie: al. gen. Chruściela – Paderewskiego – teren Szkoły Podstawowej nr 217 ul. Paderewskiego 45

15.50 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą Ignacemu Paderewskiemu w kościele św. Łucji (ul. Paderewskiego 42)

16.00 rozpoczęcie pikniku historycznego

ATRAKCJE PIKNIKU:

Obozowisko historyczne prezentujące Polaków walczących o niepodległość Polski w latach 1914-1921:

  • namiot historyczny z wystawą broni, mundurów i ekwipunku z lat 1914-1920;
  • punkt werbunkowy – stanowisko rekrutacyjne Wojska Polskiego, gdzie można otrzymać kartę rekruta;
  • wystawa pojazdu pancernego;
  • padok – ogrodzony teren do jazdy konnej prowadzonej przez ułanów polskich;
  • majdan szermierczy – stanowisko do nauki walki szablą.

Strefa animacyjna – strefa atrakcji cywilnych, prezentujących elementy życia codziennego przed wybuchem II Wojny Światowej:

  • cykliści – jazda historycznymi bicyklami;
  • ogród jordanowski – stanowisko historycznych zabaw i animacji dla dzieci: boule, minipolo, krykiet itp.;
  • modystka – stanowisko prezentujące modę z epoki, gdzie będzie można przymierzyć elementy ubioru i zrobić pamiątkowe zdjęcia;
  • salonik fotograficzny – zrekonstruowany fragment salonu mieszczańskiego, z wyposażeniem historycznym udostępniony do stylowych fotografii;
  • koło gospodyń wiejskich – stanowisko warsztatów rzemiosł dawnych: tkanie, garncarstwo, plecionkarstwo;
  • Witkacy – stanowisko zabaw plastycznych.

Strefa widowiskowa:

  • 16.00 – 16.30 pokaz tańców z epoki
  • 16.30 – 17.00 pokaz dynamiczny pojazdu pancernego
  • 17.00 – 17.30 pokaz dynamiczny bicykli
  • 17.30 – 18.00 pokaz władania szablą przez szablistów
  • 18.00 – 19.00 wielki finał – koncert przedwojennej piosenki ulicznej w wykonaniu Trupy Teatralnej WARSZAWIAKI

W przerwach na scenie prowadzone będą konkursy z nagrodami dla publiczności

Przez cały czas pikniku dostępna będzie kuchnia polowa i stoiska gastronomiczne

  • 19.00 zakończenie Parady

 

 

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content