Pastorały w Parku Skaryszewskim już świecą!
Latarnie o betonowych słupach, które przez wiele lat można było zobaczyć wzdłuż alejek w Parku Skaryszewskim stały się już przeszłością. Zastąpiły je nowoczesne konstrukcje, ale o historycznej stylistyce. Są energooszczędne i znacznie lepiej oświetlają park niż stare lampy. Nowe latarnie w Parku Skaryszewskim już świecą, choć trwają jeszcze przy nich prace wykończeniowe.
Za dnia pięknością, w nocy zaś… niebezpieczny
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego bez wątpienia posiada ogromny urok i bez wątpienia należy do najładniejszych parków w naszym kraju i… w całej Europie. Potwierdza to zresztą tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce, jaki Skaryszak otrzymał w 2009 roku oraz trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie.
A jednak warszawiacy i odwiedzający stolicę goście, choć podziwiali Park Skaryszewski za dnia, po zmroku nie czuli się w nim bezpiecznie. Przyczyną tego było – przynajmniej częściowo – słabe oświetlenie. Niestety, stare betonowe latarnie nie dawały wystarczająco dużo światła. Dlatego po zmierzchu większość ludzi unikała wchodzenia do parku, a jeśli już, to trzymała się głównej alejki, bojąc się zapuszczać dalej.
Dodatkowo stare latarnie były już bardzo zniszczone. Między innymi dlatego postanowiono zastąpić je nowymi i nowoczesnymi. Zmiana ta jest częścią projektu przywrócenia Skaryszakowi pierwotnego, historycznego wyglądu, przygotowanego pod egidą Zarządu Zieleni oraz skonsultowanego z konserwatorem zabytków. Obejmuje on przebudowę alei głównej oraz wymianę latarni wzdłuż wszystkich głównych ciągów komunikacyjnych.
Historyczny wygląd, nowoczesne wnętrze nowych latarni
Stare betonowe latarnie zniknęły już z Parku Skaryszewskiego. A na ich miejsce pojawiło się ponad 100 nowych, będących replikami historycznych latarni, zwanych pastorałami warszawskimi. Mimo zabytkowego wyglądu, obiekty te są wyposażone w nowoczesną technologię. Każda nowa latarnia w Skaryszaku otrzymała energooszczędną oprawę LED, która docelowo zaopatrzona będzie w sterownik zmieniający temperaturę światła i jego moc w zależności od pory dnia i natężenia ruchu.
Montaż i programowanie sterowników jeszcze trwa. Dlatego chwilowo wszystkie latarnie świecą w nocy z pełną mocą i temperaturą barwową światła wynoszącą 3000 K. Docelowy program oświetlenia prezentuje się następująco:
- wieczorami będzie to 3000 K, tak jak na ulicach.
- od godziny 22 do północy światło będzie cieplejsze (2600 K).
- z kolei od północy do poranka temperatura barwowa zmieni się jeszcze bardziej i osiągnie wartość 2200 K. Efektem będzie przyjazna dla zwierząt kojąca bursztynowa barwa oraz zmniejszenie zjawiska „zanieczyszczenia światłem”.
Opisane powyżej programy można oczywiście w przyszłości zmieniać oraz dopracowywać na podstawie obserwacji i pomiarów dokonanych już po zakończeniu budowy.
Zmiany głównej alei
Jak już wspomnieliśmy, zmiany w Parku Skaryszewskim obejmują również kompleksową przebudowę głównej alei, mocno już nadszarpniętej zębem czasu. Również jej ma być przywrócony pierwotny, historyczny wygląd. Przed rozpoczęciem prac remontowych, pokryta była asfaltem. Mocno już popękanym i uszkodzonym przez korzenie kilkudziesięciometrowych drzew, rosnących wzdłuż niej po obu stronach. Jak zapewne pamięta większość naszych czytelników środkiem alei ciągły się też kwietne rabaty. Ale to już przeszłość
Po zakończeniu remontu, główna aleja zmieni się nie do poznania. Zniknęły już rabaty, których nie było, gdy Skaryszak oddawano do użytku publicznego na początku XX wieku. Drugą zmianą jest zwężenie alei, co ma na celu ochronę korzeniu drzew rosnących wzdłuż niej. Przed rozpoczęciem krawędź alei znajdowała się blisko nich, po ich zakończeniu między drzewa a aleją będą pasy zieleni. Paradoksalnie, mimo zwężenia alei, piesi będą mieli więcej miejsca niż dotychczas – właśnie dzięki zlikwidowaniu rabat.
Zmieni się również nawierzchnia alei głównej. Asfalt, który do tej pory ją pokrywał, zostanie zachowany tylko na krótkim odcinku od wejścia do parku przy rondzie Waszyngtona do pierwszego przecięcia z aleją obwodową. Reszta będzie pokryta wodoprzepuszczalną nawierzchnią mineralną. Obecnie trwa układanie podbudowy pod tą zewnętrzną warstwę.
Za kształt projektu przebudowy Parku Skaryszewskiego odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni, który na co dzień się nim opiekuje. ZDM otrzymała go do realizacji jako jednostka posiadająca bardzo duże doświadczenie w przeprowadzaniu prac związanych z modernizacją oświetlenia.
Nie tylko aleja główna
W ostatnich miesiącach Zarząd Zieleni we własnym zakresie wyremontował alejki boczne bliżej Jeziorka Kamionkowskiego. To realizacja projektu z budżetu obywatelskiego. Ten sam charakter ma prowadzona przez tę jednostkę inwestycja bliżej wejścia od ulicy Międzynarodowej. Trwa tam właśnie montaż automatycznej toalety publicznej.
Zadanie „Modernizacja Parku Skaryszewskiego – Część I” jest dofinansowane w ramach rządowego programu wsparcia rozwoju Warszawy na lata 2023-2030. Koszt inwestycji to 7 407 178,66 złotych.
/JPN/
Źródło i foto: ZDM