Personel domu opieki opuścił placówkę. Jest wniosek do prokuratury
Aż 17 domów pomocy społecznej w kraju jest w dramatycznej sytuacji z powodu epidemii. Liczba osób zakażonych koronawirusem w placówkach wzrasta, coraz większy problem jest z personelem i sprzętem.
Do tragicznych scen doszło w prywatnym domu opieki przy ul. Bobrowieckiej 9 na Mokotowie. Po wielu dniach zmagań, placówkę opuścił personel medyczny, który od jakiegoś czasu, w okrojonym składzie opiekował się seniorami, w większości zakażonymi koronawirusem. W opiekę nad nimi włączyła się też dyrektor, bo brakowało rąk do pracy. Sytuacja z dnia na dzień stawała się jednak coraz bardziej dramatyczna.
Personel medyczny opuścił dom opieki. Seniorzy zostali bez fachowej opieki. Jak udało nam się ustalić, jedynym rozwiązaniem było skorzystanie z możliwości, które dają przepisy dot. stanu epidemii – służby przyjechały z nakazem do jednej z pielęgniarek z Białołęki. Wszystko działo się wczoraj przed godz. 22, więc tak naprawdę wygląda na to, że już 9 kwietnia w placówce rozgrywały się dramatyczne sceny, personel musiał albo zapowiedzieć odejście, albo już odszedł…
Wezwanie miało rygor natychmiastowej wykonalności. Kobieta, która pracowała w przychodni, nie mająca żadnego doświadczenia w pracy z seniorami w domach opieki, musiała rzucić wszytko i pojechać na Mokotów. Ona jedna jako cały personel medyczny dla kilkudziesięciu schorowanych podopiecznych placówki przy ul. Bobrowieckiej.
Wiemy, że jeszcze dzisiaj po południu pielęgniarka z białołęckiej przychodni była sama na “posterunku”. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami wojewody, teraz już tak nie jest, tego jednak na razie nie wiemy…
Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez personel medyczny, który mógł narazić osoby przebywające w domu opieki „na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej”.