Pierwsze zgody na świadczenie postojowe dla przedsiębiorców. ZUS rozpatrzył już… 15 wniosków

Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł.

ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom Tarczy Antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.

Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia br.”

Informacja ZUS-u miała pokazać przedsiębiorcom, że tarcza antykryzysowa działa i pomocowa “machina ruszyła”, działa sprawnie, ale trudno nie odnieść wrażenia, że wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków w liczbie 15 odniosła odwrotny skutek. Właściciele małych firm nie ukrywają, że liczyli na szybszą i sprawniejszą organizację. Tym bardziej, że według zapowiedzi premiera Morawieckiego, musimy liczyć się z tym, że szczyt zachorowań nastąpi w maju albo w czerwcu, więc przed wszystkimi kilka długich, ciężkich miesięcy.

Przy tak szybko rozwijającej się epidemii niezbędna jest sprawna pomoc, z maksymalnym odformalizowaniem rozpatrywanych spraw i odczuwalnym wsparciem finansowym. To mali i średni przedsiębiorcy mają istotny wkład w rozwój gospodarczy i wydatki socjalne. Trzeba o nich zadbać jak najlepiej i jak najszybciej – komentuje Marcin Kluś, przedsiębiorca z Grochowa.

 

 

Źródło: ZUS

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content