PKP Żerań niedostępne dla niepełnosprawnych i rodziców małych dzieci w wózkach?
Od kilku lat mieszkańcy Żerania bezskutecznie proszą o zamontowanie podjazdu dla wózków na stacji PKP Żerań. Platforma dla niepełnosprawnych, która tam jest, przez większość czasu nie działa.
– Platforma jest wiecznie nieczynna. Mimo, iż PKP PLK odpisują mi, że są serwisowane i działają. Dostaję informacje o przebudowie stacji, z której nic nie wynika (nie wiadomo, kiedy będzie i na czym ma polegać). Nie ma żadnego podjazdu dla wózków dziecięcych, żadnych ułatwień dla osób, które nie mogą dźwigać. Polityka prorodzinna kończy się przy wejściu na schody. Boksujemy się o tę jedną stację. Ile takich miejsc jest w Polsce – wykluczających i po prostu odzierających z godności? – zastanawia się jedna z mieszkanek, która od długiego czasu prosi PKP o zmiany, które ułatwiłyby życie wielu osobom.
Zapytaliśmy PKP PLK o to czy widzą problem na stacji Żerań. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy wydaje się podobna do tej, jakie otrzymuje mieszkanka. W przypadku awarii platformy można ją zgłosić pod wskazanym numerem, to jednak nie spowoduje, że jakiś cudowny sposób dotrzemy na peron z wózkiem na wybrany pociąg…
– Wszystkie platformy przyschodowe na stacji Warszawa Żerań są sprawne. Stale monitorujemy stan urządzeń, a w razie nieprawidłowości w ich działaniu zlecamy ich naprawę. W każdym takim przypadku staramy się jak najszybciej przywrócić pasażerom o ograniczonych możliwościach poruszania się możliwość korzystania z platform – informuje Karol Jakubowski z PKP PLK i dodaje, że przy każdym urządzeniu znajduje się instrukcja obsługi. Dokładne stosowanie się do zawartych w niej wskazówek zapewnia wygodne korzystanie z platformy. W instrukcji jest również podany numer telefonu do serwisu. Można z niego skorzystać w przypadku trudności z właściwym uruchomieniem urządzeń.
– Z uwagi na otrzymywane informacje od pasażerów, informujemy, że zostanie przeanalizowana możliwość dostosowania drogi dojścia do peronu na stacji Warszawa Żerań oraz możliwość finansowania zadania w najbliższych latach. Obecnie przygotowujemy dokumentację potrzebną do opracowania studium wykonalności prac na odcinku Warszawa Wschodnia-Kątne, w tym na przystanku Warszawa Żerań. Warianty dostosowania obiektu do obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną zatem szczegółowo przeanalizowane – zapewnia Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.