Plan miejscowy dla Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej

Plan miejscowy dla Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej

22 lutego 2022 roku rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące planu miejscowego zagospodarowania Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej. Swoje uwagi do projektu zgłaszać będzie można do 17 marca tego roku.

Plan miejscowy, czy też inaczej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to nic innego jak dokument określający sposób, w jaki można urządzić dany obszar: co można wybudować, postawić itd., a czego nie wolno robić. Dotyczy to między innymi budowy nowych budynków – mieszkalnych i innych – wytyczania nowych ulic, tworzenia placów zabaw, parków i skwerów itd.

Projekt planu miejscowego dla Michałowa i Szmulowizny w rejonie ulicy Objazdowej przygotowywany został przez urbanistów i urzędników i zostanie udostępniony publicznie 22 lutego.

Zapoznać się z nim będzie można w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, Pasaż S. Wiecheckiego „Wiecha” 4 (od wtorku do piątku w godzinach od 15:00 do 19:00, w soboty i niedziele w godzinach od 12:00 do 19:00) oraz w Urzędzie Dzielnicy i na jej stronie internetowej.

Jaki plan miejscowego zagospodarowania dla Michałowa i Szmulowizny?

Obszar, którego dotyczy omawiany tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma powierzchnię około 38 ha i znajduje się we wschodniej części Pragi Północ, między ulicą Kawęczyńską i biegnącymi na nasypach liniami kolejowymi, oddzielającymi Michałów od dzielnicy Targówek i dzielnicy Praga-Południe.

Jest to miejsce szczególne, ponieważ wiąże się zarówno z historią Warszawy, jak i samej Pragi. Przetrwało II wojnę światową niemal nietknięte, dlatego do dziś można podziwiać tu oryginalną przedwojenną zabudowę: zabytkowe kamienice i inne obiekty, takie jak 100-letni budynek spichlerza d. Młyna Michla, zabytkową zajezdnię tramwajową czy też Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego z kompleksem zakonnym.

Tworzony plan miejscowy ma przede wszystkim chronić zabytkowy charakter tej części Pragi Północ, by zachować jej niepowtarzalny klimat. Opracowane wytyczne mają pomóc rozsądnie rozbudowywać istniejącą zabudowę, istniejące już tereny zielone, określić zasady modernizacji, budowy i rozbudowy lokalnego systemu komunikacyjnego itd.

Plan miejscowego zagospodarowania dla Michałowa i Szmulowizny składa się z dwóch części: tekstu (który stanowi treść uchwały Rady Miasta) oraz rysunku (który jest ilustracją do tekstu). Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót.

W jaki sposób można zgłaszać uwagi do planu miejscowego dla Michałowa i Szmulowizny?

Swoje uwagi i zastrzeżenia do miejscowego planu zagospodarowania Michałowa i Szmulowizny można zgłaszać na kilka sposobów.

Jednym z nich jest pobranie i wypełnienie formularza, a następnie: 

  • złożenie go osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy,
  • wysłanie go pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa,
  • bądź przesłanie go mailem na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl.

Formularz do wypełnienia odręcznego; Formularz do wypełnienia na komputerze

Innym sposobem zgłaszania uwag do planu zagospodarowania Michałowa i Szmulowizny jest udział w dyskusji:

  • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
  • na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. By skorzystać z tej opcji, należy wysłać maila na adres dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcja zostanie przesłany w mailu zwrotnym.

Ostatnią opcją jest rozmowa telefoniczna. Dzwonić można w czwartki 24 lutego oraz 3, 10 i 17 marca w godzinach 15.00–17.00. Numer telefonu: 22 325 81 08.

Swoje uwagi do planu miejscowego dla Michałowa i Szmulowizny zgłaszać może każdy. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych. /jn/

Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Północ

 



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content