Po śmierci mojej mamy (głównego najemcy), z którą razem mieszkałam, miasto stołeczne Warszawa
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Po śmierci mojej mamy (głównego najemcy), z którą razem mieszkałam, miasto stołeczne Warszawa odmówiło mi potwierdzenia, że wstąpiłam w stosunek najmu, i uznano, że obecnie lokal zajmuję bez tytułu prawnego. Co mogę zrobić?
Art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje, że w przypadku śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Stosownie do § 2 art. 691 Kodeksu cywilnego, osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W związku z faktem, że spełnia Pani ww. warunek oraz ze względu na odmowę miasta stołecznego Warszawy uznania Pani za najemczynię lokalu, ma Pani interes prawny w ustaleniu tego faktu na drodze sądowej. W tym celu należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego z uwagi na miejsce siedziby wynajmującego lub położenia nieruchomości pozew o ustalenie, że wstąpiła Pani w stosunek najmu przedmiotowego lokalu po swojej matce zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego. W treści pozwu należy wskazać wszelkie dowody (akty stanu cywilnego, zeznania świadków, dokumenty, rachunki, korespondencję Pani z urzędami itp.) dla wykazania stopnia pokrewieństwa z najemczynią, jak też faktu stałego zamieszkiwania Pani z mamą w tym lokalu do chwili jej śmierci.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec
prawnik radzi