Poetycko i patriotycznie

Zakończyła 13. edycja Praskiego Konkursu Patriotycznego. Bez mała sześćdziesięcioro uczniów z całej Warszawy stanęło w artystyczne szranki.

Finał imprezy tradycyjnie odbył się w sali teatralnej organizatora konkursu, czyli LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego. Młodzież rywalizowała w dwóch grupach wiekowych (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) w kategoriach Recytacji oraz Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Komisji Konkursowej, której sekretarzem był Ryszard Jakubisiak, tradycyjnie przewodniczył aktor Tomasz Marzecki. W Jury zasiadali jeszcze nauczyciele Renata Skoczylas, Lidia Mazurek i Marcin Satora.

– Nie byłbym sobą gdybym nie dał wam kilku gorzkich uwag, bo przecież będziecie ambasadorami kultury – takimi słowami Tomasz Marzecki zwracał się do młodzieży w czasie finału – Jak mówicie, to mówcie tak, abym ja was zrozumiał i wasi koledzy także. O prawidłową artykulację musimy dbać na co dzień. Srogi z natury przewodnik młodzieży po meandrach sztuki aktorskiej podzielił się z zebranymi jednym ze swoich wierszy i dodał nieco sentymentalnie i żartobliwie: – Proszę was, jak kiedyś przyjdzie wam recytować jakiś mój wiersz, a ja już będę tam wysoko, to zróbcie to tak, abym rozpoznał, że to moja twórczość…

Praskiemu Konkursowi Patriotycznemu od lat patronuje Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz burmistrz Pragi Południe. W finałowej gali wystąpili laureaci poszczególnych kategorii.

W kategorii Recytacji, w starszej grupie wiekowej pierwsze miejsce przyznano Karolinie Strojnowskiej (XIX LO im. Powstańców Warszawy), drugie Marii Górskiej (XXI LO im. Hugona Kołłątaja), a trzecie Natalii Tymińskiej (LXXII LO im. gen.J. Jasińskiego). W grupie młodszej zwyciężyła Paulina Józefowska (SP nr 312) przed Janem Hausem (Gimnazjum Integracyjne nr 29) i Zofią Święcką (SP nr 275).

Wśród licealistów w Pieśni i Piosence Patriotycznej zwyciężył duet z XCIX LO im. Zbigniewa Herberta: Małgorzata Gawin i Kinga Wójcik. Drugą lokatę zajęła Katarzyna Pruszyńska, reprezentantka gospodarzy, a trzecią Julia Jaroszewska z IV LO im. Adama Mickiewicza. Wśród młodszych uczniów wygrała Zuzanna Grzębska (SP nr 312) przed Olgą Borowiec (SP nr 135) i Gabrielą Komorowską (Gimnazjum nr 28).

Wyróżnieni w kategorii Pieśń i Piosenka Patriotyczna

Jury przyznało też kilka wyróżnień. Dyrektor „Jasińskiego”, Bożena Kozak, podziękowała wszystkim nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież do występów.

Wyróżnieni w kategorii Recytacja

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content