Pojawia się i znika

Do prokuratury trafiają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie kamienicy przy ul. Mińskiej 33. Zawiadomienia składają Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.

Najpierw jednak o innej kamionkowskiej kamienicy – Skaryszewska 11. W tym tygodniu komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję zwrotową tego budynku. Niestety, ponieważ został on już kilka razy sprzedany, to nie może wrócić do zasobu komunalnego Warszawy. Za to beneficjent reprywatyzacji tej kamienicy będzie musiał zapłacić prawie 2 miliony zł odszkodowania. – Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na mieszkańców, którzy byli nękani m.in. w tej kamienicy – tłumaczył Patryk Jaki szef komisji weryfikacyjnej.

Wracamy na ul. Mińską 33, gdzie dzisiaj odbyła się konferencja, na której przedstawiciele Miasto Jest Nasze i WSL poinformowali o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez stołecznych urzędników Ratusza. W konferencji brali udział mieszkańcy tej kamienicy.

W największym skrócie, chodzi o decyzję, którą urzędnicy sporządzili, podpisali, opublikowali, a następnie usunęli publikację, a teraz utrzymują, że takiej decyzji nigdy nie było…

Kamienica przy ul. Mińskiej 33 należała do Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” SA. Kilka lat temu spółkę reaktywowano, a następnie całkowicie zlikwidowano. Mimo tego usiłowano odzyskać kamienicę. W świetle „znikającej” decyzji postępowanie zwrotowe zostało umorzone. Problem w tym, że obecnie urzędnicy stołecznego Biura Spraw Dekretowych utrzymują, że takiej decyzji nigdy nie było, że to był tylko projekt.

Aż trudno uwierzyć, że po tych wszystkich aferach związanych z warszawską reprywatyzacją dochodzi to takich sytuacji… – mówił Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Tłumaczenie, że to był tylko projekt decyzji jest po prostu mataczeniem – uważa Antoni Wiesztort z WSL. – Dokument był podpisany, z pieczątkami, a więc wiążący.

Zawiadomienia do prokuratury dotyczą m.in. poświadczenia nieprawdy oraz przerobienia lub podrobienia dokumentu.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content