Poleć na Księżyc z DSH
Jak chodzić po Księżycu? Co widać nocą na warszawskim niebie? Do czego astronaucie służy kombinezon? Jak podróże na Księżyc wyobrażano sobie na początku XX wieku? Poza wystawą z okazji z 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu Dom Spotkań z Historią przygotował kosmiczny program wydarzeń dla dzieci i dorosłych!
20 lipca 1969 roku człowiek wylądował na Księżycu. Jeszcze do 6 października w DSH można oglądać wystawę fotografii z archiwum NASA „Zdobyć Księżyc”. Przygotowany przez DSH program wydarzeń ma na celu poszerzenie i pogłębienie temat historii eksploracji kosmosu. W programie m.in. spotkanie z Karolem Wójcickim („Z głową w gwiazdach”), nocne spacery po Warszawie, kosmiczny koniec lata dla dzieciaków i pokazy kultowych filmów „Wallace i Gromit: Podróż na Księżyc”, „Pan Kleks w kosmosie” czy „Podróż na Księżyc” Georges’a Mélièsa z 1902 roku. A wystawę zakończymy imprezą silent disco!
PROGRAM:
30 sierpnia (piątek)
19:00 FILM: „Pierwszy człowiek”
reż. Damien Chazelle (USA, 2018, 141 min)
Poruszający i wielokrotnie nagradzany film twórcy „Whiplash” i „La La Land” z przejmującą rolą Ryana Goslinga jako Neila Armstronga – wielkiego bohatera narodowego zmagającego się z kosmiczną wyprawą, samotnością, słabościami oraz rodzinną tragedią.
31 sierpnia (sobota)
12:30 OPROWADZANIE KURATORSKIE: „Zdobyć Księżyc”
Jak lądowanie na Księżycu zapisało się w naszej historii, a jak na zdjęciach zrobionych przez astronautów? Na te pytania opowie kuratorka wystawy, Joanna Kinowska. W trakcie oprowadzania dowiemy się więcej o tej niezwykłej fotograficznej podróży z Ziemi na Księżyc. Partner wystawy: Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Sponsor: Lockheed Martin.
20:30 NOCNY SPACER: Warszawski Moonwalk
Spacerować po mieście można o każdej porze. Zobacz, jak Warszawa zmienia się nocą i dowiedz się, co łączy pomnik Kopernika z liczbą 666. Odkryj, gdzie kryła się „dostrzegalnia nieba”, co zakon Pijarów z Żoliborza miał wspólnego z astronomią oraz co łączy pierwsze warszawskie hamburgery z astrologią. Zbiórka przy kościele garnizonowym, przy ul. Długiej 13/15. Spacer poprowadzi przewodniczka warszawska Marta Gawryluk.
31 sierpnia (sobota)
DLA DZIECI: „Kosmiczny koniec lata”
- 14:00–14:30 FILM: „Wallace i Gromit: Podróż na Księżyc”, reż. Nick Park (1989, 23 min)
Wallace – miłośnik techniki i wynalazków oraz jego wierny przyjaciel pies konstruują rakietę i lecą na Księżyc, bo jak wiadomo, Księżyc zrobiony jest z sera!
- 14:30–15:15 OPROWADZANIE DLA NAJMŁODSZYCH: „Zdobyć Księżyc”
Joanna Kinowska – kuratorka, zabierze dzieci (7–10 lat) wraz z opiekunami w fotograficzną podróż po wystawie.
- 14:30–17:00 WARSZTATY: Orzeł wylądował!
Dlaczego rakieta może polecieć w kosmos? Jak przebiega jej lot? Do czego astronaucie służy kombinezon? Zapraszamy do punktu kosmicznej stylizacji oraz na warsztaty konstruowania odlotowych rakiet. Przy odrobinie wyobraźni każde dziecko będzie mogło zdobyć Księżyc! - 17:00–19:30 FILM: „Pan Kleks w kosmosie”, reż. Krzysztof Gradowski (1988, 148 min)
Trzeci film o przygodach Pana Kleksa rozgrywa się na statkach kosmicznych i odległych planetach. Bojący się śmiechu Wielki Elektronik porywa dziewczynkę. Pan Kleks wraz z przyjaciółmi wyrusza w daleką podróż, aby ją uratować. W obsadzie m.in. Piotr Fronczewski, Maryla Rodowicz, Bohdan Smoleń, Beata Kozidrak i Henryk Bista.
6 września (piątek)
18:00 SPOTKANIE I OBSERWACJE NIEBA: Jak polecieć na Księżyc? – spotkanie z Karolem Wójcickim
Co łączy nazistów, tajne bazy na pustyni, Walta Disneya i lądowanie człowieka na Księżycu? Postać Wernhera von Brauna! Poznaj historię człowieka, który przyczynił się do wysłania ludzi w kosmos. Karol Wójcicki opowie o niejednoznacznej biografii i osiągnięciach niemieckiego naukowca, konstruktora rakiet V2, który po wojnie wyjechał i pracował nad amerykańskim programem kosmicznym. Następnie przeniesiemy się na skwer ks. Jana Twardowskiego, gdzie będziemy obserwować niebo w poszukiwaniu najjaśniejszych obiektów widocznych z Warszawy, czyli Księżyca, Jowisza i Saturna. Prowadzenie: Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach”.
20 września (piątek)
18:00 SPOTKANIE: Człowiek – istota kosmiczna. Historia podboju w pigułce!
Wspólnie z autorami książki „Człowiek. Istota kosmiczna” – Eweliną Zambrzycką i dr. hab. Grzegorzem Broną (do niedawna szefem Polskiej Agencji Kosmicznej) – prześledzimy historię podboju kosmosu przez człowieka. Czy rzeczywiście momentem przełomowym było wystrzelenie przez ZSRR Sputnika z 1957 roku? Kim był Konstanty Ciołkowski? Czy to prawda, że Amerykanie przejęli niemieckich naukowców podejrzanych o zbrodnie wojenne? Jaki był kosmiczny wymiar zimnej wojny? Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo ZNAK.
21 września (sobota)
20:00 MINI MARATON FILMOWY: Podróż na Księżyc
Ludzie latali na Księżyc jeszcze przed 1969 rokiem. Wszystko za sprawą kina i wizji jego twórców. Jak wyobrażano sobie podróż na Srebrny Glob na początku XX wieku? Kto go zamieszkiwał? Jakie były pierwsze filmy science fiction? Zapraszamy na magiczno-kosmiczną podróż w czasie i przestrzeni, której przewodnikami będą Georges Méliès, Segundo de Chomón i Fritz Lang.
20:00–21:00
- „Podróż na Księżyc” (1902, 14 min) reżyser: Georges Méliès
- „Excursion dans la lune” (1908, 7 min), reż. Segundo de Chomón
- „Les Lunatiques” (1908, 3 min), reż. Segundo de Chomón
21:00–23:50
„Kobieta na Księżycu” (1929, 170 min)
5 października (sobota)
Finisaż wystawy: SILENT DISCO pod gwiazdami
Szczegóły tej kosmicznej potańcówki są tak ściśle strzeżone, jak amerykańskie plany lądowania na Księżycu. Rezerwujcie datę i śledźcie stronę http://www.dsh.waw.pl/
***
WIĘCEJ O WYSTAWIE: https://dsh.waw.pl/3154-zdobyc-ksiezyc,wys
W Księgarni XX wieku w siedzibie DSH dostępne są album do wystawy „Zdobyć Księżyc” oraz najnowszy numer kwartalnika „KARTA” poświęcony lądowaniu człowieka na Księżycu.