Policjant nagrodzony za wzorową postawę

Policjant uratował wolontariuszkęPolicjant uratował wolontariuszkę

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł przesłał na ręce Komendanta Stołecznej Policji pismo, w którym docenił wzorową postawę asp. szt. Mariana Celińskiego. Policjant obezwładnił agresywnego mężczyznę w miejscu przebywania uchodźców z Ukrainy, a następnie, będąc już po służbie udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej wolontariuszce, która straciła przytomność.

W sobotę, 12 marca 2022 roku około godziny 16.00 asp. szt. Marian Celiński robił rutynowy obchód hali przy ul. Modlińskiej w Warszawie, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy. W pewnej chwili, w jednym z pomieszczeń zauważył agresywnego mężczyznę, który trzymając w ręku ostre narzędzie straszył znajdujące się w pobliżu osoby. Policjant niezwłocznie wkroczył do akcji, obezwładniając mężczyznę.

Tego samego dnia, już po zakończeniu służby, kilkanaście minut przed godziną 22.00 asp. szt. Marian Celiński ponownie udał się do wspomnianej wyżej hali przy Modlińskiej. Zaraz po wejściu do niej spostrzegł leżącą na ziemi młodą kobietę. Była nieprzytomna i sina na twarzy. Klęczał przy niej mężczyzna, który próbował udzielić jej pomocy. Policjant również w tym przypadku natychmiast przystąpił do działania i zaczął udzielać nieprzytomnej pierwszej pomocy. W tym czasie inny policjant, który mu towarzyszył, zawiadomił ratowników medycznych.

Po kilku minutach ratującym udało się przywrócić funkcje życiowe kobiety. Zaczęła samodzielnie oddychać, a nawet odzyskała przytomność. Lekarz z zespołu ratownictwa medycznego zdecydował o przewiezieniu kobiety, która okazała się być 20-letnią wolontariuszką, do szpitala.

Postawa asp. sztab. Mariana Celińskiego w opisanych sytuacjach w pełni zasługuje na uznanie (…). Panie Komendancie wnoszę o wyróżnienie wymienionego funkcjonariusza, który swoją postawą w pełni pokazał, że niesienie pomocy jest dla niego najwyższym celem, jakim kieruje się w codziennej służbie Policjanta, ale że także jest gotowy do niesienia tej pomocy w czasie wolnym od służby. Gratuluję Panu Komendantowi, że ma możliwość kierowania i współpracy z funkcjonariuszami, którzy reprezentują taką postawę jak asp. sztab. Marian Celiński – czytamy w piśmie nadesłanym przez Wojewodę.

Asp. szt. Marian Celiński pełni służbę na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI.

/jn/

Źródło: KRP VIerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content