Polski Bon Turystyczny nie tylko dla rodziców, którzy złożyli wniosek o 500 plus w zeszłym roku

Polski Bon Turystyczny nie tylko dla rodziców, którzy złożyli wniosek o 500 plus w zeszłym roku

Polski Bon Turystyczny to jednorazowe świadczenie na pokrycie wydatków związanych z wyjazdem dziecka. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie oraz tych, którzy nabyli do niego prawo między 19 lipca a 31 grudnia 2021 roku. Jak jednak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, z bonu będą mogli skorzystać również rodzice dzieci urodzonych w 2021 roku, nawet jeśli nie złożyli jeszcze wniosku o 500 plus.

Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od daty urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku także mogą liczyć na bon. Dla przykładu, jeśli pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego – poinformował Żebrowski.

Oznacza to, że bon turystyczny przysługuje również dzieciom urodzonym pod koniec 2021 roku, których rodzice złożyli wniosek o przyznanie świadczenia 500 Plus w styczniu lub w lutym. Zgodnie z informacją podaną przez Polską Organizację Turystyczną rodzicie ci mogą aktywować i skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego do 30 września tego roku!

Aktywacji bonu można dokonać, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, po wejściu na swój profil na PUE ZUS wystarczy uzupełnić dane kontaktowe i aktywować bon (https://bonturystyczny.plska.travel/aktywuj-bon). W przypadku braku zakładki „Polski Bon Turystyczny” na indywidualnym profilu PUE ZUS trzeba wysłać stosowny wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej (wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej https://bonturystyczny.plska.travel)

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na jedno dziecko lub 1000 złotych na dziecko z niepełnosprawnością. Można nim opłacić między innymi pobyt w hotelu, pensjonacie bądź w gospodarstwie agroturystycznym. Można go również wykorzystać przy wykupieniu jednodniowej wycieczki bez noclegu (jeśli obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie) lub zorganizowanego wypoczynku, takiego jak wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę.

Lista wszystkich placówek i podmiotów turystycznych, które akceptują Polski Bon Turystyczny opublikowana jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (https://bonturystyczny.plska.travel/lista-podmiotow).

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 112 21 11.

Źródło: PAPerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content