Polski ORLEN Warsaw Marathon!

ORLEN kozłowski

Za nami czwarta odsłona Narodowego Święta Biegania – ORLEN Warsaw Marathon 2016. Po zaciętej rywalizacji, po raz pierwszy w historii wydarzenia, na królewskim dystansie zwyciężył Polak – Artur Kozłowski, osiągając doskonały rezultat – 02:11:54. Drugi na metę dotarł inny znakomity polski maratończyk – Henryk Szost (02:12:40). Obaj biegacze zapewnili sobie kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

ORLEN szost

W niedzielny poranek na Wybrzeżu Szczecińskim było naprawdę tłoczno – na maraton i Bieg OSHEE 10 km zarejestrowało się prawie 20 tysięcy osób. Punktualnie o 8:45 uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon ruszyli na południe, a zawodnicy walczący na dystansie 10 km – na Saską Kępę, tworząc w kadrze obraz polskiej flagi.

Wyniki

Podobnie jak w poprzednich latach największe emocje sportowe towarzyszyły finiszowi elity maratonu. Rywalizacja przebiegała w niełatwych warunkach. Niska temperatura i silny wiatr utrudniały rywalizację zarówno elicie, jak i pozostałym biegaczom. Zaciętą walkę w pięknym stylu wygrał Polak – Artur Kozłowski, osiągając wynik 02:11:54 i zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski. Drugi na mecie zjawił się Henryk Szost, który przebiegł królewski dystans w czasie 02:12:40. Tym samym aż dwóch polskich maratończyków – Artur Kozłowski i Henryk Szost zdobyli kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie.

Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Kumeshi Sichala z czasem 02:28:42. Najszybszym zawodnikiem w kategorii handbike został natomiast Rafał Wilk, który pokonał dystans 20,500 km w czasie 00:31:49.

ORLEN Warsaw Marathon to dla mnie doskonała próba przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro – powiedział Henryk Szost, Wicemistrz Polski w Maratonie i członek Grupy Sportowej ORLEN. Myślę, że potwierdziłem swoją dobrą dyspozycję, bo drugie miejsce to świetny wynik. Gratuluję oczywiście Arturowi, który stoczył ze mną imponującą walkę i zdecydowanie zasłużył na wyjazd do Rio.

Emocjonujący był także Bieg OSHEE 10 km, którego trasa po raz pierwszy w historii imprezy prowadziła przez Saską Kępę. W rywalizacji na popularną dychę najszybszy był Daniel Muindi Muteti z Kenii (00:28:53), a wśród Polaków – Szymon Kulka (0:29:47). Najlepsze wyniki wśród kobiet osiągnęły Nina Savina z Białorusi (0:32:59), a z Polek – Dominika Napieraj (0:32:59).

Sobotnie biegi

Dzień przed głównymi konkurencjami odbył się Charytatywny Marszobieg Dar Serca, który tym razem zorganizowany został w Parku Skaryszewskim. Podobnie jak w poprzednim roku, udział każdej osoby to 10 PLN, które PKN ORLEN przekaże dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka. Każdy z uczestników miał również możliwość wpłacenia dowolnej kwoty na Fundację ORLEN – Dar Serca, która w całości przeznaczona zostanie na cele charytatywne. Przed marszobiegiem rozegrane zostały biegi dla dzieci z klas IV-VI i gimnazjów pod hasłem „Lekkoatletyka dla każdego”, które organizowane były pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl