Pomóż, zanim znikną

Pandemia nasiliła problemy psychiczne najmłodszych. Gdzie możemy znaleźć bezpłatną pomoc dla naszych dzieci?

Dane są zatrważające. Każdego dnia w naszym kraju 15 osób popełnia samobójstwo, a 225 próbuje to zrobić.  Codziennie 400 tys. dzieci potrzebuje pilnej pomocy psychiatry lub psychologa. Jest źle, a wręcz tragicznie. System opieki zdrowotnej nie daje rady, o czym wszyscy doskonale wiemy. Ratunkiem są wizyty prywatne, a kosztują fortunę, więc wiele rodzin musi z nich rezygnować.

Jak podkreślają twórcy kampanii „Zobacz. Znikam”, samobójstwom można zapobiegać. „Samobójstwo nie jest kwestią wyboru, następuje, gdy cierpienie przekracza siły do walki z życiem. Często decyzja o próbie samobójczej wcale nie jest nastawiona na śmierć, jest dramatycznym wołaniem o pomoc…”.

Brzmi przerażająco, jednak warto poruszać temat kryzysów psychicznych u dzieci, bo wciąż zbyt mało o tym się mówi. Wciąż zbyt wiele osób dorosłych żyje w przekonaniu, że ich to nie dotyczy, bo ich dzieci mają wszystko i doskonale radzą sobie w każdej dziedzinie życia. Czas pandemii nasilił problemy psychiczne u nastolatków, które i tak były znaczne.

Najwięcej jest ich teraz, kiedy uczniowie, po długim czasie nauki zdalnej, wrócili do szkół. Na szczęście w większości placówek mogą liczyć na pomoc specjalistów – we wszystkich miejskich szkołach są psycholodzy, w 88 proc. szkół podstawowych i 68 proc. ponadpodstawowych są również pedagodzy.

Działają również poradnie psychologiczo-pedagogiczne (w poprzednim roku szkolnym było ich 28, w tym 4 specjalistyczne). W nich pomocy udzielają m.in. psycholodzy, pedagodzy, terapeuci SI, logopedzi oraz pedagodzy specjalni. Specjaliści diagnozują i wspierają rozwój dzieci i młodzieży, pomagają w efektywnym uczeniu się, uczą jak rozwiązywać problemy. Uczniowie z problemami psychicznymi mają możliwość terapii i kontynuowania nauki w czasie hospitalizacji w trzech szkołach zorganizowanych w szpitalach.

Uczniowie i rodzice mają do dyspozycji też poradnie ukierunkowane na konkretne problemy:

TOP – diagnozuje dzieci z zaburzonymi analizatorami wzroku i słuchu, afazją, jąkające się, prowadzi też ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy OKRO – w ramach specjalistycznej poradni TOP działa też Młodzieżowy Telefon Zaufania, tel. 667-147-738;

Uniwersytet dla Rodziców (dla rodziców wychowujących dzieci z trudnościami w zachowaniu), tel. 22 822-71-68;

OPTA (dla dzieci i rodzin zagrożonych alkoholizmem), tel. 22 622-52-52, 424-09-89 ;

MOP (zaburzenia okresu dojrzewania, m.in. anoreksja i bulimia), tel. 515-103-831, 22 646-57-25 .

W ramach systemu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży, w Warszawie funkcjonują również ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których ofercie jest szybki kontakt ze specjalistami i wsparcie. Młodzi ludzie znajdą w nich też bardzo ważną w całym procesie leczniczym psychoterapię, a w razie potrzeby też całe rodziny terapię rodzinną.

Jedną z placówek, gdzie znajdziemy taką pomoc jest Centrum TOGO prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci. Ośrodek prowadzi oddziały: na Białołęce (poradnia przy ul. Przykoszarowej 16), tel. 501-408-409 oraz w Śródmieściu (al. Wyzwolenia 6), tel. 501-408-407. Opieką TOGO są objęte dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz ich rodziny i opiekunowie prawni.

Na Pradze Południe w nowej przychodni przy ul. Styrskiej 44 z kolei pomoc znajdziemy w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (22 810-44-36). Działa tam też Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (22 810-80-78 ), gdzie proces zdrowienia dzieci i młodzieży opiera się na kompleksowej opiece medycznej, ale również na indywidualnym wsparciu społecznym i stałym kontakcie z pacjentami.



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content