Ponad 1000 mandatów, 3100 pouczeń za brak maseczek – pierwsza doba policyjnych działań

Zgodnie z zapowiedziami policjanci bacznie przyglądają się wszystkim pod kątem obowiązkowego zasłaniania nosa i ust. W sobotę, na terenie całego kraju wystawiono ponad 1000 mandatów, było 3100 pouczeń i 180 wniosków do sądu o ukaranie za brak maseczek.

To wynik z jednej doby, a od początku epidemii policyjnych działań było dużo więcej, o czym poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka.

– Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 176,2 tys. osób, ponad 21820 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7780 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – powiedział rzecznik i dodał, że w ciągu doby (od piątku do soboty wieczorem) skontrolowane zostało 5 tys. środków publicznego transportu zbiorowego, natomiast od początku wprowadzenia obostrzeń takich kontroli było już ponad 126 tysięcy.

Przypominamy, że od 10 października w całym kraju jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zwolnienie z tego obowiązku w przypadku kontroli trzeba będzie okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.