Popatrz na ptaki

Mewy śmieszki, fot. wislawarszawska.pl

Sokół wędrowny gniazdujący na iglicy Pałacu Kultury i Nauki, bieliki żyjące nad Wisłą, bociany czarne w Lesie Natolińskim , to tylko niektóre z 230 gatunków ptaków, które odwiedzają Warszawę.

Początek jesieni, to czas kiedy w przyrodzie dużo się zmienia i warto zatrzymać się chwilę, by popatrzeć na liście, które jeszcze niedawno było soczyście zielone, a teraz nabierają złotych odcieni. Rozpoczęły się też jesienne migracje ptaków, a teraz mamy najlepszy moment na ich obserwację.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Warszawa, która jest przecież nowoczesną europejską metropolią, to również dom dla licznych gatunków ptaków. Nasze miasto odwiedza aż około 230 gatunków! A jak podkreślają ornitolodzy, część to gatunki rzadkie nie tylko w skali kraju, ale też Europy. Największą ciekawostką jest zagrożony wyginięciem sokół wędrowny, który upodobał sobie iglicę PKiN. W Lesie Natolińskim spotkamy z kolei bociana czarnego, a nad Wisłą bieliki.

I właśnie okolice rzeki są najlepszym miejscem obserwacji ptaków, bo Wisła daje pożywienie, wodę, ale też bezpieczne miejsca noclegowe na wyspach i łachach. Ptaki, które zakończyły sezon lęgowy i rozpoczęły migrację na zimowiska w „ciepłych krajach”,  na trasie swojej wędrówki wybierają właśnie warszawski odcinek Wisły. Warto więc wybrać się z lornetką i chwilkę poczekać…

Najlepszymi miejscami do takich obserwacji są tereny między mostami Grota-Roweckiego a Gdańskim, tereny poniżej Mostu Siekierkowskiego czy wyspy na północy i na południu miasta (Ławice Kiełpińskie i Wyspy Zawadowskie).

– Szczególnie interesujące do obserwacji są ptaki zaliczane do siewkowych. Pojawiają się znikąd – niektóre bezgłośnie, inne z przeszywającymi uszy nawoływaniami, latają bardzo szybko na duże odległości i zawsze budzą emocje wśród ornitologów. Są wśród nich gatunki wędrujące rodzinnymi stadami, jak czajki, ale są też preferujące małe grupy złożone z różnych gatunków, jak kwokacze czy bataliony. Zdarzają się prawdziwe rzadkości – kuliki wielkie, szlamniki, brodźce śniade, często trudne do wypatrzenia wśród kamieni – mówi Patrycja Stawiarz, dyrektorka Biura Ochrony Środowiska.

We wrześniu można też popatrzeć na powietrzne akrobacje kormoranów. Coraz częściej nad Wisłą pojawiają się też czaple białe lub czaple nadobne. Ciekawostką jest, że popularne czaple siwe zapuszczają się nawet w inne części miasta. W październiku nad Wisłą, Kanałem Żerańskim i łąkami (np. w Wilanowie i Białołęce) warto poczekać na gatunki ptaków szponiastych: myszołowy, jastrzębie, błotniaki, a nawet orliki. To czas, kiedy można także łatwo zobaczyć pustułki (małe sokoły). W listopadzie warto wypatrywać bielików (młode ptaki krążą przy rzece szukając pożywienia).

Jesienią warto też przyjrzeć się ptakom w parkach, bo właśnie teraz na stawach pojawiają się rzadziej widywane gatunki kaczek, takie jak czernice, cyraneczki, świstuny lub nurogęsi. O tej porze nad miastem można zaobserwować stada migrujących dzikich gęsi i żurawi. 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content